Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Koncert na tarasie, wystawy w witrynach do oglądania z zewnątrz budynku – to niektóre propozycje Łódzkiego Domu Kultury na czas pandemii. Plus wydarzenia udostępniane online.
TEMAT NUMERU. Przegląd najciekawszych inicjatyw w trudnym dla kultury roku 2020. Piszą: Aleksandra Talaga-Nowacka, Paulina Ilska, Bogdan Sobieszek i Łukasz Kaczyński.
TEMAT NUMERU. Jak wyglądała kultura „roku zarazy”? Jak walczyła o uwagę dla siebie i jak może wyglądać wkrótce? – podsumowujemy, wybieramy najcenniejsze inicjatywy, prognozujemy. Piszą: Aleksandra Talaga-Nowacka, Magdalena Sasin, Paulina Ilska, Bogdan Sobieszek i Łukasz Kaczyński. 
NOWY NUMER. Temat numeru: „Dziwny rok kultury”: podsumowujemy go i prognozujemy, co wydarzy się w 2021. Pokazujemy działania i rozwiązania, które wydają nam się najciekawsze. Bohaterem okładki i rozmowy miesiąca jest Marcin Hycnar, nowy dyrektor Teatru im. Jaracza w Łodzi. Czy najważniejsza łódzka scena dramatyczna może mieć format sceny narodowej i dlaczego serce teatru nie bije przy biurku? Maciej Świerkocki odsłania kolejne kulisy pracy nad przekładem „Ulissesa”, a Łukasz Maciejewski i Mieczysław Kuźmicki piszą o książce Jerzego Antczaka „Jak ja ich kochałem”. Joanna Glinkowska rozmawia o field recordingu z Rafałem Kołackim (możecie jej też słuchać w formie audycji w Radiu Kapitał poszerzonej o efekty nagrań). Nadal obchodzi nas miasto – przypominamy, że o tym, że w Łodzi działała kiedyś Poliklinika Roślin, a miasto było prymusem w dbałości o zieleń pisze, debiutując na łamach, Szymon Iwanowski – społeczny opiekun drzew.
Powstała specjalna strona internetowa poświęcona początkom i historii łódzkiego przemysłu.
Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński uchylił uchwałę Rady Miejskiej w Łodzi, która likwidowała pięć domów kultury i w ich miejsce powoływała jedną instytucję - Miejską Strefę Kultury. Rada podjęła tę uchwałę przed Wigilią mimo wielomiesięcznych protestów pracowników i bywalców domów kultury, apelom twórców i badaczy kultury. Decyzję wojewody skomentował niedługo potem Urząd Miasta Łodzi: MKS i tak powstanie.
Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie, choć tymczasowo nadal pozostaje zamknięte, zaprasza do śledzenia online nowego cyklu „Przez dziurkę od klucza z Adasiem i Ewką”. Jego bohaterowie to nawiązujące do herbu Bełchatowa pacynki, które wprost uwielbiają myszkować i podglądać.
MIASTO/ZMYSŁ. Rok 2020 był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia”. W subiektywnym rankingu „klęsk i nadzwyczajnych zdarzeń” poczesne miejsce zająć może pomysł budowy masztów flagowych w każdej gminie, zapewne także w Łodzi i na pobliskich ziemiach. Odrzucając styczniową pokusę rozpamiętywania zdarzeń i klęsk miesięcy przeszłych, zostawmy może perspektywiczne i inspirujące jednak maszty. Pisze Pienisty. 
Planetarium EC1 i Centrum Nauki i Techniki EC1 pracują nad poszerzeniem oferty i uzupełnieniem jej o propozycje dla coraz szerszej publiczności. Powstanie Ulica Żywiołów – ponad 2 tysiące m.kw. przestrzeni zaaranżowanej tak, aby zapewnić możliwość zabawy w ruchu, która będzie wpływać pozytywnie na rozwój intelektualny, emocjonalny i ruchowy dzieci w wieku od 3 do 10 lat.
MIASTO/ZMYSŁ. Zakupy, praca, spotkanie biznesowe, wyjście z dziećmi do parku, a na koniec spotkanie ze znajomymi w lokalu – brzmi jak zwyczajny plan dnia w niepandemicznej rzeczywistości. A gdyby tak dodać, że to wszystko robimy w promieniu kilku minut drogi spacerem od mieszkania? Pisze Piotr Salata-Kochanowski.