Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Nie udało się. Mimo apeli czołowych polskich ludzi kultury, artystów, nawoływań do dialogu ze strony naukowców, manifestacji i akcji w sieci, sprzeciwu odbiorców kultury i petycji, które podpisało 2,5 tys. osób, podczas nocnego głosowania przed Wigilią Rada Miejska zaakceptowała pomysł połączenia domów kultury. Okazuje się, że uchwała zawiera błędy, przez które może ją unieważnić wojewoda. 
PODSUMOWANIE. Jeśli kultura odbija się w „Kalejdoskopie” jak w kalejdoskopie, w co chyba nikt nie wątpi, przygotowaliśmy autorskie, subiektywne zestawienie najważniejszych kalejdoskopowych wydarzeń 2020 roku. Oto złota dziesiątka roku naszym okiem.
NOWY NUMER. Jakie będzie miasto filmu? – to temat styczniowego numeru "Kalejdoskopu". Czy wciąż powinniśmy powoływać się na mit Łodzi filmowej, a może należałoby odłożyć go już do archiwum – zastanawia się Bogdan Sobieszek. Ewa Ciszewska opisuje efekty badań historii Łodzi filmowej, które wiążą się z dawnymi technologiami. Mieczysław Kuźmicki pisze o tym, jak powinien był wyglądać jubileusz 75-lecia Łodzi filmowej. A Łukasz Maciejewski zachwyca się animacją Mariusza Wilczyńskiego, która zdobyła Złote Lwy na festiwalu w Gdyni.
22 grudnia 2020 roku w wieku 87 lat zmarł w Łodzi prof. Mirosław Pietkiewicz – nestor polskich organistów, przez długie lata związany z Akademią Muzyczną w Łodzi, w której prowadził klasę organów, pełnił funkcje prorektora oraz kierownika Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej.
Zwiedzając Rawę Mazowiecką i Zduńską Wolę z wirtualnym przewodnikiem, można doświadczyć tego, co Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense zrealizowała w przestrzeni tych miast w ramach projektu „4 kultury – odNOWA pamięci”.
10 grudnia to szczególna data. 72 lata temu Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło "Powszechną deklarację praw człowieka", a dwa lata później ustanowiło ten dzień Dniem Praw Człowieka. W tym dniu miasta zrzeszone w Unii Metropolii Polskich publikują wystawę „Białoruś. Droga do wolności”, a prezydenci miast w ten symboliczny sposób wyrażają swój protest przeciwko łamaniu praw człowieka.
TEMAT NUMERU. Artysta, który skończył 90 lat, w motywach ludowych pracuje jak konstruktywista. Czystość awangardowej formy łączy z prostotą sztuki ludowej. Pisze Monika Nowakowska.
TEMAT NUMERU. Kto miał do czynienia z wiejskim muzykantem, wie, że należy on do lokalnej elity. Muzyka łagodzi obyczaje i otwiera przestrzeń szczególnych doświadczeń, wykraczających poza krąg życia własnej społeczności. Jako etnograf z zawodu spotykałem się z muzykantami. Największe wrażenie zrobił na mnie Tadeusz Kubiak, nieżyjący już nestor łęczyckiej tradycyjnej nuty. Pisze Przemysław Owczarek.
EDYTORIAL / grudzień 2020. Niech już skończy się ten rok. Wszyscy mamy go dość. Odwoływanych wydarzeń, pracy zdalnej, lęku o zdrowie, utraty pracy, oszczędności, dorobku życia. Kultura nie jest wyjątkiem. Jako dziedzina aktywności i branża (znacząca dla gospodarki, generuje 3,5% PKB, czyli 30 mld zł), jest jeszcze bardziej wrażliwa na takie turbulencje. Jako wewnętrzna potrzeba tych, którzy wypowiadają się przez sztukę i tych, dla których stanowi ważny element obecności w świecie, nie zginie, ale nie znaczy, że jej instytucjonalne, organizacyjne i intelektualne fundamenty pozostaną niezmienione. Pisze Łukasz Kaczyński.
NOWY NUMER. Tradycje na skraju czasu. Czy miasto ocali lub jak ocala folklor? To temat grudniowego numeru „K”. Okładka, rozmowa numeru i obszerna sesja należą do Dominika Mironiuka, laureata naszej Nagrody za kulturę słowa na 38. Festiwalu Szkół Teatralnych. Kreacyjną sesję zrealizowały Małgorzata Stasiak i Anna Kazimierczak ze Szkoły Filmowej. Magdalena Sasin recenzuje telewizyjną premierę opery „Głos ludzki” Francisa Poulenca Teatru Wielkiego, Łukasz Maciejewski wspomina Wojciecha Pszoniaka, Rafał Syska przygląda się pomysłowi rozwijania miejskich platform streamingowych – pierwsze już powstały. Kiedy Łódź? Na nietypowy spacer w realu wybraliśmy się z Radosławem Stępniem „Redmanem”, który pokaże wam inną twarz miejskich pustostanów. A Andrzej Poniedzielski rozważa… do czego jest człowiek.