
Przy ul. Kamińskiego w Łodzi, tuż obok siedziby NZSS „Solidarność”, jest maleńka cukiernia „Pychotka”. Dorabia w niej sobie pani Jagoda, niebawem magister chemii, która- jak się okazuje - z zainteresowaniem czyta „Kalejdoskop”. Jest on tutaj zresztą w stałej sprzedaży. - Uwielbiam czytać, także „Kalejdoskop” i czekam na każdy kolejny numer – mówi pani Jagoda.

14 marca 2025 r. w łódzkim Klubie Wytwórnia odbyła się XVI Gala Plebiscytu „Energia Kultury”, podczas której uhonorowano najważniejsze wydarzenia i postaci łódzkiej sceny kulturalnej za rok 2024.

Będzie miał cztery metry wysokości i stanie w miejscu, gdzie mieszkał Reymont. Zostanie zrealizowany po latach starań.

Były i są pionierkami, wybitnymi postaciami świata kultury, sztuki, sportu, nauki czy życia społecznego. Często ich imionom i nazwiskom towarzyszy dookreślenie – pierwsza w Polsce, m.in. pierwsza notariuszka, pierwsza docentka w zakresie teorii literatury czy pierwsza kobieta z tytułem profesora uczelni technicznej. Łączy je Łódź. A od tego roku także wspólny szyld: Łodzianki-Inicjatorki. Rok 2025 należy właśnie do łodzianek. Muzeum Miasta Łodzi, które jest inicjatorem wniosku o uhonorowanie w taki sposób łodzianek, zaprasza do wspólnego odkrywania fascynujących biografii wybitnych kobiet.
od 27 LUTEGO 2025
/
od 28 LUTEGO 2025
Kalejdoskop 03/2025

NOWY NUMER. Debata służy dobremu rządzeniu i wspólnemu dochodzeniu do prawdy o świecie czy raczej udoskonalaniu naszego obrazu świata. A wydaje się, że szczególnie dzisiaj mamy o czym rozmawiać. Żyjemy w czasach przełomu, upadku – jak chcą niektórzy – systemu polityczno-społeczno-gospodarczego. I żeby narodziło się nowe, musimy oprzeć się na wspólnych wartościach, które mogłyby przydać się w budowaniu lepszej i bardziej sprawiedliwej rzeczywistości. Na przebieg debaty mają wpływ: polaryzacja, emocjonalność dyskursu, promowanie oburzenia i agresji w mediach społecznościowych, boty udające ludzi, kultura unieważniania, język inkluzywny. Nie będzie więc łatwo. Musimy tym bardziej uwierzyć – jakkolwiek utopijnie to brzmi – że systemowa zmiana społeczna jest możliwa.

W Filharmonii Łódzkiej 27 lutego 2025 r. wręczono medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Ministerialne odznaczenia odebrali aktorzy, muzycy, malarze, graficy, pracownicy muzeów, a także etnograf z Łódzkiego Domu Kultury - Andrzej Białkowski, kierownik Działu Dziedzictwa Kulturowego i Folkloru Regionów.

Eco Fashion to projekt realizowany przez Łódzki Dom Kultury we współpracy z 12 partnerami z województwa łódzkiego. Jego głównym celem jest edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży oraz rozwijanie ich kreatywności poprzez działania związane z modą i recyklingiem.
6 MARCA 2025 - 30 CZERWCA 2025
W hołdzie studentom - ofiarom wojny

Wystawa „Niewydane dyplomy” jako hołd dla ukraińskich studentów, których zabrała wojna. Upamiętniają ich w ten sposób Uniwersytet Łódzki i Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi. Wernisaż 6 III o godz. 13 na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ, w budynku T na parterze (ul. Rewolucji 1905 r. 41).
od 13 MARCA 2025
Dziennikarska pasja – warsztaty dla młodzieży

To warsztaty dla osób uwielbiających filmy, seriale, gry fabularne, spektakle teatralne, książki. W programie wspólne uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych (i niekulturalnych) dyskutowanie o nich i tworzenie autorskich tekstów.