Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Dwa tygodnie żmudnego porządkowania, czyszczenia, rozklejania – tyle zajęło liczenie ponad 65 000 kart ewidencyjnych – jednego z najcenniejszych źródeł informacji o historii cmentarza żydowskiego w Łodzi. W akcji udział wzięło około 20 wolontariuszy – członków i przyjaciół Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Zewidencjonowane karty zostaną poddane ozonowaniu, a następnie digitalizacji i indeksacji w Archiwum Państwowym.
MIASTO/ZMYSŁ/DZIKIE DROŻDŻE. Most Plichowicki przejął w minionym sezonie ogórkowym zaszczytną rolę potwora z Loch Ness. Choć łączy brzegi jeziora na Dolnym Śląsku, a wysadzany miał być na potrzeby amerykańskiego przemysłu filmowego, to temat jest jak najbardziej łódzki – to kręcący tam „Republikę dzieci” Jan Jakub Kolski zaalarmował opinię publiczną. Pisze Pienisty. 
MIASTO/ZMYSŁ. W ostatnich latach coraz częściej i silniej odczuwamy zmiany klimatu. Niekiedy może się nawet wydawać, że przeplatające się okresy suszy i ulewnych opadów zastąpiły nam już na dobre klasyczne cztery poru roku. W miastach odczuwalny jest szczególnie problem związany z deszczem. Pisze Piotr Salata-Kochanowski. 
Monopolis drugi raz w tym roku wspiera swoich gastronomicznych najemców i wybrane placówki medyczne na terenie Łodzi. Posiłki zamówione w restauracjach działających na terenie kompleksu biurowo-kulturalnego trafią do pracowników medycznych. Akcja zaczęła się we wtorek i potrwa do 11 grudnia.
W związku z dyskusją wokół rozstrzygnięć Funduszu Wsparcia Kultury pojawiają się komentarze zestawiające kwotę, którą otrzyma Filharmonia Łódzka z dużo wyższymi kwotami dla innych podmiotów. Wielu komentujących sugeruje upolitycznienie tej decyzji.
Zapraszamy do posłuchania pierwszej audycji radiowej z cyklu „Oko Kalejdoskopu”. W Radiu Kapitał rozmawiamy z Michałem Lachmanem o jego „Tezach o kulturze”, opublikowanych w listopadowym numerze "Kalejdoskopu". W sobotę 21 listopada o godz. 9 audycja będzie powtórzona podczas "Kapitał Selekta", czyli w cyklu audycji z radiowego archiwum wyselekcjonowanych przez radiową ekipę.
Kto czytał już listopadowy "Kalejdoskop", ten wie. Kto nie czytał, niech się dowie. Rozpoczynamy współpracę z Radiem Kapitał. Od soboty 14 listopada będziemy obecni w nim ze swoją audycją.
EDYTORIAL / listopad 2020. Naprawdę ważna? Pamiętam emocje, jakie towarzyszyły Regionalnemu Kongresowi Kultury i powstawaniu założeń do Polityki Rozwoju Kultury Łodzi 2020+, zwanej łódzką strategią dla kultury. Głównie pewien rodzaj nieufności, jaki rzecz wzbudzała. Za nieufnością szedł opór. I pewnie obawa, że przeprowadzana czy projektowana „reforma” ma jakieś niejasne, może ukryte, cele. Pisze Łukasz Kaczyński.
Mamy dobrą wiadomość. Sprawdziliśmy, że w galeriach handlowych otwarte pozostają salony Empik. To znaczy, że w Łodzi i województwie możecie kupić w nich listopadowy „Kalejdoskop” (lub poprosić o sprowadzenie). A co z salonami prasowymi i kioskami?
W piątek 6 listopada przed Urzędem Miasta Łodzi ma odbyć się Strajk Środowiska Kultury. To kolejna odsłona walki o zachowanie struktury i charakteru funkcjonowania domów kultury w Łodzi. Kilka dni temu w sieci pojawił się wysłany w tej sprawie list pracowników domów kultury do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej.