Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
TEMAT NUMERU. Przygotowując Politykę Rozwoju Kultury 2020+, postawiliśmy szereg ważnych pytań, m.in. o finansowanie kultury. Przeszły bez echa. Dla decydentów kluczowy był sam dokument, który poszedł do szuflady, pozbawiony narzędzi do oceny realizacji postawionych celów. Osłabiło to sens tworzenia strategii – mówi Tomasz Majewski, współautor założeń dokumentu. Rozmawia Łukasz Kaczyński.
W dniu swoich 98. urodzin zmarł słynny łódzki artysta Stanisław Fijałkowski (urodził się 4 listopada 1922 r. w Zdołbunowie na Wołyniu). Malarz i grafik związany był z Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (w 2002 r. otrzymał jej doktorat honoris causa).
TEMAT NUMERU. Urzędnik ma zdecydować? Przeprowadzamy głosowanie? Tam, gdzie będzie pięć głosów więcej, tam będzie racja? Ja byłbym za formułą społeczno-ekspercką. Niech niezależny ekspert oceni, co jest bardziej potrzebne – mówi Robert KOZIELSKI*, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, współtwórca założeń do nowej strategii dla Łodzi. Rozmawia Piotr GROBLIŃSKI.
NOWY NUMER. Czy będziemy mieć niedługo nową strategię dla kultury w Łodzi? Co z dotychczasową – czy w ogóle była realizowana? Czy takie dokumenty są potrzebne? Bohaterką okładki i rozmowy miesiąca jest aktorka i śpiewaczka Emilia Klimczak, a temat rozmowy to musical i edukowanie nowego pokolenia jego artystów. Z Piotrem Kardasem rozmawiamy o przenoszeniu ogólnopolskiego festiwalu do sieci, z Tope i Kacprem Ogniem o tworzeniu otwartej offowej galerii w miejscu dawnego klubu „Fabryka”. Felietoniści piszą o samotności, piekle, niebie i tłumaczeniu Ulissesa, a Piotr Salata-Kochanowski o… deszczowych ogrodach.
Kręcenie filmów w technologii VR, warsztaty z psychologii mediów czy pokaz lotów własnoręcznie wykonanych modeli rakiet – to tylko niektóre pomysły na edukację kulturową, prowadzoną w ramach programu grantowego Bardzo Młoda Kultura. Pisze Paulina Ilska.
MIASTO/ZMYSŁ.  – Nie chcemy zmienić Ignorantki w hipsterską kawiarnię. Zależy nam, żeby zachować charakter miejsca i żeby lokalni bywalcy dobrze się tam czuli. Ale chciałabym też, żeby ludzie przestali bać się przychodzić na Legionów – mówi, w wywiadzie dla Elizy Gaust, Justyna Banaszczyk, [FOQL]*, artystka działająca w obrębie eksperymentalnej muzyki elektronicznej i okołotanecznej, twórczyni słuchowisk, muzyki filmowej i muzyki do gier, która od niedawna współprowadzi w Łodzi bar Ignorantka.  
Kapituła Konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego wybrała pięć książek, które powalczą o tytuł najwybitniejszego dzieła z zakresu nauk humanistycznych. To już VI edycja ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki. Laureat nagrody, którego poznamy w styczniu 2021 r., otrzyma 50 000 zł. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się online.
Grupa Literacka “Centauro” działająca przy Ośrodku Kultury “Górna” w Łodzi przesłała do mediów oświadczenie w sprawie zamiaru połączenia łódzkich domów kultury w jedną instytucję.
TEMAT NUMERU. – Przygotowując program wyborczy, zaczęłam postrzegać program von Humboldta jako ówczesną odmianę współczesnego mentoringu, relacji mistrz – uczeń, która oznacza jedną płaszczyznę rozmowy, dyskusji. A tą płaszczyzną jest nauka – mówi prof. Elżbieta Żądzińska*, nowa rektor Uniwersytetu Łódzkiego.
NOWY NUMER. Łódź akademicka w rękach nowych rektorów. Jak się zmieni się obecność uczelni artystycznych w przestrzeni Łodzi i w przestrzeni kultury? Jakie będą najważniejsze cele? Jakie zobowiązania wobec miasta mają akademicy? Co oznacza, że to będzie „trudna kadencja”?  O tym rozmawiamy z rektorami Szkoły Filmowej, ASP, Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Łódzkiego. Z tego co mówią dziś będą rozliczani już niedługo. To w temacie numeru: „Akademicka Łódź?”. Co poza tym?