Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 63 zostały odsłonięte gwiazdy Barbary Połomskiej i Michała Szewczyka, aktorów Teatru Powszechnego w Łodzi. Ich dorobek artystyczny to ważny rozdział historii polskiego teatru i filmu. Gwiazdy ufundował teatr, a uroczystość stanowiła część obchodzonego w 2020 roku 75-lecia sceny przy Legionów 21.
W internecie pojawiła się kierowana do prezydent Hanny Zdanowskiej petycja w sprawie zapowiadanej przez władze miasta centralizacji domów kultury. Na razie podpisało się pod nią ponad 800 osób (anonimowo).
od 2 PAŹDZIERNIKA 2020

Centrum Kultury UŁ

Działalność rozpoczęła nowa jednostka Uniwersytetu Łódzkiego - Centrum Kultury UŁ, które mieści się w zespole willowym Oskara Zieglera przy ul. Skłodowskiej-Curie 11. Będzie tu miejsce na naukę, edukację i, oczywiście, kulturę.
DYSKUSJA. Rozliczyć niezrealizowaną strategię dla kultury z 2012 roku i ustalenia Regionalnego Kongresu Kultury. Zadbać o wiarygodność miasta i dialog ze środowiskiem. Skupić się na analizie aktualnych problemów kultury i włączyć jej twórców w decydowanie o kierunkach rozwoju. Powołać Okrągły Stół Kultury. Co należy zrobić, nim zacznie się wdrażać nowe strategie dla miasta i jakie powinno być miejsce kultury w nowym dokumencie - pisze Michał Lachman*, powołany do Komitetu Sterującego.
We wtorkowy wieczór w Paryżu prezes Virako, Krzysztof Witkowski, odebrał statuetkę dla najlepszej inwestycji o funkcji mieszanej na świecie. Nagrodę dla Monopolis przyznano w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2020 
Monopolis zdobyło nagrodę Prime Property 2020 w kategorii „architektura”. Łódzkie centrum nominowano obok takich projektów jak: Elektrownia Powiśle w Warszawie, Biura przy Warzelni - Browary Warszawskie, Chmielna 89 w Warszawie oraz Wave w Gdańsku. Natomiast we wtorek 15 września wieczorem w Paryżu dowiemy się czy inwestycja otrzyma MIPIM Awards 2020, nagrodę uważaną za odpowiednik architektonicznych Oscarów.
ROZMOWA MIESIĄCA. Podczas 38. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2017 r. zaśpiewał… polski hymn, a zaraz potem „Nim wstanie dzień” Agnieszki Osieckiej. I zdobył Grand Prix. Jest aktorem, wokalistą, autorem piosenek. Ostatnio skupił uwagę mediów, bo w czasie narodowej kwarantanny, gdy teatry nie grały, zatrudnił się jako kurier. W tym samym czasie jego najnowsza płyta „Perfect Lady Pank” miała premierę w ArtKombinacie Scenie Monopolis w Łodzi. Z Marcinem Januszkiewiczem rozmawiała Paulina llska. 
TEMAT NUMERU. Czy odbieralibyśmy budynek inaczej, gdyby klamka u drzwi była drewniana i ciepła, a nie metalowa i zimna? Pozwólmy sobie na zmysłowy kontakt z budynkami, małą architekturą, meblami miejskimi, sztuką plenerową. Oprócz wzroku użyjmy dotyku, słuchu, węchu i smaku. Pisze Maria Nowakowska. 
TEMAT NUMERU. "Włókiennicza jest specyficzna. Działy się tam cuda, były meliny, dopalacze, ale wiele osób wiodło też zwykłe życie. Boli mnie sprowadzanie wszystkiego w publicystyce miejskiej do patologii.". Z Bartoszem Józefiakiem, reportażysta, współautorem - razem z Wojciechem Góreckim - książki "Łódź. Miasto po przejściach", rozmawia Marta Zdanowska.
EDYTORIAL / wrzesień 2020. Zestawiając swoje reportaże i teksty publicystyczne – formy „suche”, niejako mało literackie – stworzył Wojciech Górecki kompletny obraz miasta w momencie przełomowym. Ale jeśli przymknąć oko na historyczny wymiar tych tekstów, w reporterskiej formie Górecki dotknął również swoistego genu miasta. To co rozproszone uczynił skupionym i widocznym. Pisze Łukasz Kaczyński.