Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Pod takim hasłem rozpoczął się w kwietniu szereg działań wspierających łódzkich artystów, organizacje pozarządowe związane z kulturą oraz instytucje kultury w czasie epidemii. Do tej pory zrealizowano 36 projektów.
NOWY NUMER. Wróciliśmy z wakacji i w numerze wrześniowym zastanawiamy się nad miastami i miasteczkami jako „generatorami” opowieści i narracji. Skąd biorą się opowieści o nich samych i jak możemy o nich na nowo opowiedzieć? Odpowiedzi szukają Maria Nowakowska badająca detale architektoniczne w województwie, reportażysta Bartosz Józefiak w rozmowie z Martą Zdanowską, Łukasz z Bałut i Piotr Wypych pokazują jak to zrobić obiektywem. Bohaterem okładki i rozmowy numeru jest Marcin Januszkiewicz związany z czołowymi scenami teatralnymi kraju.
Miasto przygotowało kampanię promocyjną "Kultura odporna". Ma ona pokazać, że łódzcy twórcy, animatorzy kultury nie zasypiają w oczekiwaniu na „lepsze czasy”, tylko działają, tworzą.
Rozpoczyna się pilotażowy program ogólnopolskich Przestrzeni Sztuki, którego celem jest tworzenie warunków do rozwoju aktywności artystycznej. Organizują go Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, a efektem mają być interdyscyplinarne centra kultury prowadzone we współpracy ministerstwa, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego, a opierające się na istniejących instytucjach kultury.
Zamki, duchy, lochy, fosy otaczające kamienne budowle raczej nie są kojarzone z województwem łódzkim. – Niesłusznie, bo możemy się pochwalić pokaźną grupą zamków powstających na przestrzeni dziejów – zapewnia Piotr Machlański, historyk, autor publikacji przybliżających tego typu budowle. Idealne jako punkty postoju podczas wycieczek w upalne lato.
MIASTO/ZMYSŁ. Związki chodzenia z myśleniem owocowały szeregiem dzieł w literaturze rodzimej (Michał Cichy) i zagranicznej (Thomas Bernhard). Długą tradycję mają też arystotelesowskie spacery filozoficzne. Nie potrzebujemy sprintów i skał. Wystarczy przechadzka, byle niebanalna. Okolica bliższa i ta nieco dalsza mają sporo do zaoferowania – tym, którzy chcą chodzić, którzy chcą myśleć, i tym, którzy chcą łączyć jedno z drugim. Spacery przyrodnicze połączone z liczeniem nietoperzy, wycieczki historyczne albo z przewodniczką opowiadającą zmyślone historie. W zasięgu są średniowieczne kościoły, kugel i Fajna Ryba. Pisze Paulina Ilska. 
od 1 SIERPNIA 2020

Kulturalna fotomozaika

Łódź to miasto pełne kulturalnego fermentu, tego na żywo i tego w Internecie. O bogactwie i różnorodności tych wydarzeń opowie projekt „Łódzka fotomozaika kultury”, stworzony przez LOWEEVENTS. Organizatorzy zapraszają do udziału w internetowej zabawie wszystkich łodzian. Start 1 sierpnia.
Zarząd województwa łódzkiego ogłosił drugi w tym roku konkurs na realizację zadań publicznych dotyczących kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Autorzy poszczególnych zgłoszonych projektów mogą dostać nawet 70 tys. zł dofinansowania. Pomysły można zgłaszać do 31 VII 2020 do godz. 16.
9 LIPCA 2020 - 12 LIPCA 2020

Za tym, co inne

MIEJSKIE EKSPLORACJE. – Podczas oprowadzania po Śródmieściu wycieczki z Niemiec, oglądaliśmy cieszącą się złą sławą ulicę Włókienniczą, jeszcze przed jej wyremontowaniem. Goście dosłownie zdębieli, bo zobaczyli tam plakaty i obwieszczenia z czasów wojny, w języku niemieckim. Wyjaśniłem, że to plener filmowy, ale uznali, że nawet bez plakatów, klimat ulicy jest wyjątkowy – mówi Radosław Stępień, znany też jako Redman, fotograf, przewodnik po „Łodzi nieoczywistej”, założyciel strony Urban Explorer Łódź. Pisze Paulina Ilska. 
2 lipca (czwartek) zobaczymy w ramówce TVP3 Łódź premierową odsłonę nowego programu Krystyny Piasecznej. "Kulturalne wakacje" będą to spotkania z twórcami, ludźmi teatrów i instytucji kultury z całego województwa łódzkiego. Pierwszy odcinek będzie poświęcony szeroko pojętej kulturze w internecie.