Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
NOWY NUMER. Polski hip-hop to trzeci najciekawszy na świecie po amerykańskim i francuskim. Przyglądamy się fenomenowi tego zjawiska z uwzględnieniem najbliższego kontekstu, pytam jak pisze się słowa pod beat i jak produkuje się tę muzykę. Nie powinien dziwić patron okładki. Numer jest podwójny, bo wakacyjny i bo ma dwie okładki - druga rozpoczyna dodatek specjalny Fotofestiwalu poświęcony zjawisku kolekcji. Jest też wakacyjny, bo znajdziecie w nim przewodnik po klasycznych i odlotowych trasach spacerów i eskapad Łodzi i województwie.
WYRÓŻNIENIE.  Polish Graphic Design przyznało wyróżnienie layoutowi, który zaprojektował dla Kalejdoskopu Jakub Stępień aka Hakobo (współpraca Oliwia Adamkowska). Wyróżnienie przyznano w kategorii "Nowy projekt lub redesign magazynu".
EDUKULTURA. Edukacja kulturowa czy kulturalna jest dynamiczną, interdyscyplinarną dziedziną, która łączy pedagogikę, działania o charakterze artystycznym, społecznym i osobiste doświadczenia edukatorów. Filozofia takich działań edukacyjnych i ich metodyka to „work in progress”, struktura, którą wciąż tworzy się na nowo. 
PROJEKTOWANIE. Jesteśmy w finałowej piątce konkursu Polish Graphic Design AWARDS z layoutem, który zaprojektował dla nas Jakub Hakobo Stępień. 17 czerwca wieczorem ogłoszono oficjalne nominacje.
Jubileuszowa 10. edycja Light.Move.Festival. miała być ukoronowaniem corocznych spotkań na ulicach Łodzi, wypełnionych sztuką światła. Wybuch pandemii postawił plany organizatora, Fundacji Lux Pro Monumentis, pod znakiem zapytania. Festiwal będzie inny.
MIASTO/ZMYSŁ. Trzy lata temu grupa znajomych ze studiów otworzyła swoje miejsce – Pop’n’Art przy Placu Wolności. Klasyczny i przyciężkawy wystrój Cafe Wiedeńskiej, godny czasów cesarsko-królewskiej monarchii, zastąpiły neony i komiksowo-popartowe dekoracje. Ich „pub kulturalny”, jak twierdzą, to śmiały i wielowątkowy projekt. Pisze Eliza Gaust. 
WARSZTATOWNIA. Futbol i artyzm, kultura fanowska i obieg oficjalny, stadionowy zgiełk  i zacisze muzealnego archiwum. Wszystkie te przeciwności łączy Maciej Cholewiński, pracownik Muzeum Sztuki, który jako publicysta, także felietonista, pisze o sztuce. Pisze Anna Szumacher.
Koncerty, spektakle, projekcje w przestrzeni miejskiej: Festiwal Łódź Czterech Kultur 2020 krótszy i podporządkowany obowiązującemu reżimowi sanitarnemu, ale… aktualny! Fani dobrej kultury miejskiej mogą rezerwować daty: 3-6 września.
Jak w dzieciństwie wyglądali pracownicy Łódzkiego Domu Kultury? Możecie przekonać się na zdjęciach, które część z nich udostępniła podczas tegorocznego Dnia Dziecka. W gronie tym nie brakuje przedstawicieli redakcji "Kalejdoskopu". 
EDYTORIAL / czerwiec 2020. Z czym kultura wyjdzie z Sieci? Jaka będzie? Jak osadzi się w niej i w „realu”? A może „zamiast zastanawiać się, czy sztuka w świecie wirtualnym ma rację bytu, powinniśmy szukać odpowiedzi na pytanie, jak najlepiej moglibyśmy jej w tym świecie doświadczyć”? Pisze Łukasz Kaczyński.