Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
TEMAT NUMERU. - Ludzie nie chcą tkwić w zamknięciu w monadach komputerów. Kompulsywnie dążą do spotkań, rozmów, imprez. Jeśli zamknięcie potrwa dłużej, powstaną zastępcze formy bycia - w - kulturze, na wzór obecnych wykładów, koncertów, seminariów. Oczywiście nic nie zastąpi „żywych” spotkań  z filmem czy muzyką - z antropologiem kultury Dariuszem Czają rozmawia Przemysław Owczarek. 
SONDA. Jak kwarantanna zmieniła życie kulturalne w Łodzi i województwie? Co będzie po pandemii? "Kalejdoskop" pyta, odpowiadają organizatorzy życia kulturalnego, artyści, nasi autorzy: Paweł Przytocki, Agnieszka Kubik-Śliczniak, Dariusz Fiet, Maciej Robert, Jadwiga Wojtyszczyk. 
EDYTORIAL / maj 2020. Mamy dość! Charakterystyczny zapach maseczki zaczyna być irytujący. Irytuje gumka uciskająca twarz i uszy. I czy ktoś znalazł sposób na parujące okulary? To i tak najmniej dotkliwe z niedogodności, do których czasowo przywykamy. Pisze Łukasz Kaczyński.
MONOPOLIS WSPIERA KULINARNIE. To akcja, która zaczął prowadzić łódzki deweloper Virako, odpowiedzialny za powstanie centrum kulturalno-biurowego Monopolis. Polega ona na wsparciu z jednej strony swoich gastronomicznych najemców, a z drugiej lekarzy z łódzkich szpitali. 
FINANSOWANIE. 300 tys. zł to pula Wojewódzkiego Programu Mikrograntów na rzecz walki z COVID-19, który ogłosił Zarząd Województwa Łódzkiego. Nabór ofert ma charakter ciągły i zakończy się z chwilą rozdysponowania całej puli pieniędzy przeznaczonej na realizację zadań.
Jak pandemia i kwarantanna zmieniają kulturę, obecność twórców i instytucji w sieci, co będzie, gdy kwarantanna się skończy? Odpowiedzi szukają badacze kultury, antropolodzy, także nasi felietoniści. Bohaterką okładki jest Gabriela Muskała, w obszernej rozmowie miesiąca z Elizą Gaust. Bogdan Sobieszek szuka odpowiedzi na pytanie o idealny festiwal filmowy dla Łodzi, a potem… napięcie tylko rośnie.
23 kwietnia zmarł Marek Palpuchowski, szef kultowego kina Bałtyk oraz współzałożyciel Sieci Kinowej „Helios”.
"Nie dla zamrożenia budżetu łódzkiej kultury!" - pod takim hasłem pojawiła się podpisywana w  środowisku artystów i animatorów petycja do władz miasta. Sprowokowało ją zarządzenie prezydent Łodzi blokujące część wydatków na kulturę w związku z epidemią koronawirusa. W apelu czytamy, że sektor kultury i tak jest już jednym z najbardziej poszkodowanych przez epidemię. A także: "Zamiast cięć i dalszej destabilizacji potrzeba programu osłonowego, który pozwoli przetrwać trudne czasy".
ROZMOWA. Stworzenie rozgłośni radiowej, zmiana formuły Różewicz Open Festiwal, promocja lokalnych talentów i łączenie potencjałów różnych instytucji kultury – to najważniejsze elementy wizji nowego dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Z Krzysztofem Zygmą rozmawiała Paulina Ilska. 
Miasto Łódź uruchamia program wsparcia kultury w czasie pandemii - „Zdrowa Kultura". Składają się na niego cztery projekty, których łączna wartość to 1,5 mln złotych. To "Granty na kulturę – Łódź wspiera artystów", program "Kultugranty 2.0.", program wsparcia „karnet kultury” oraz czynsz za 1 zł dla pracowni twórczych.