Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Włączamy się w pomoc lokalom gastronomicznym, o których trudnej sytuacji kilka dni temu pisała na naszych internetowych łamach Eliza Gaust (link poniżej). Jak? Przeznaczony dla celów redakcji nakład aktualnego kwietniowego "Kalejdoskopu" przekazujemy bezpłatnie kilku lokalom, które odpowiedziały na naszą propozycję. Tym, które mają wkład w kulturalną ofertę miasta, ale nie tylko im.
EDUKACJA. Skąd się bierze deszcz? Czy jest sens i jak wykonać niewidzialną mapę? Czy dzieci Pana Astronoma były grzeczne? Centrum Nauki i Techniki EC1 zaprasza do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na te pytania. 
EDYTORIAL / kwiecień 2020. Pisać edytorial do numeru kwietniowego w połowie marca, w sytuacji, w której wszyscy się znajdujemy, to po części rzecz karkołomna, po części granicząca z eskapizmem. Można uprawiać pięknoduchostwo pełną gębą, jakby nic wokół się nie zmieniło. Pisze Łukasz Kaczyński. 
W którym m.in. Majchrowski o Koniecznym, Ciarkowska o zimie, która była ostatnią, Syska o kulturze po kwarantannie (optymistycznie?), Kuźmicki o obieraniu kartofli w filmie polskim, Sznajder o Kasjanie Farbiszu, Nowakowska o BWA-ch jako szansie na wartościową kulturę w miastach, Maciejewski o kinie Béli Tarra, Kaczyński o spektaklu Grzegorzka, Lachman o pierwszej premierze "nowego" Pinokia. W temacie numeru: Artur Zagajewski, K-dron i Suavas Lewy. Szczegóły poniżej.
KWARANTANNA. Nie wiesz, co czytać podczas kwarantanny? Nie zdążyłeś kupić któregoś z ostatnich numerów naszego pisma? Udostępniamy je bezpłatnie. Do piątku dostęp do ostatnich numerów nie był możliwy z racji przygotowywanej nowej oferty prenumeraty redakcyjnej. Na czas kwarantanny zmieniamy plany i zapraszamy do spędzenia tego czasu z "Kalejdoskopem".
AKTUALIZACJA. Konsekwencje zagrożenia epidemiologicznego związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-cov-2 dotknęły instytucji kultury. Ich działalność została zawieszona, odwołane zostały imprezy masowe, przed artystami pojawiło się widmo braku wpływów. Jednocześnie część wydarzeń przechodzi na tryb online. Pisze Paulina Ilska.
MIASTO-ZMYSŁ / CZTERY KĄTY. Najdalszym zakamarkiem naszego kraju jest tzw. „worek turoszowski”, widoczny na każdej mapie Polski jako ogonek, ale nie ten półwyspu helskiego. Polska ma bowiem dwa ogonki – elegancki, szczupły, świeży, morski, popularny i lubiany z Juratą, Chałupami, Jastarnią i niepalnym Helem oraz zapomniany, pękaty, brzydki, podgórski, z dziurą kopalni palnego węgla brunatnego i jej wielkim zwałowiskiem, pomiędzy którymi tkwi biedna Bogatynia. Pisze Krzysztof Golec-Piotrowski. 
Siódmą edycję plebiscytu „Kalejdoskopu” na najbardziej wystrzałowe wydarzenie w łódzkiej kulturze w 2019 roku wygrała płyta „Masses”, nagrana przez Chór Filharmonii Łódzkiej z okazji jego 50-lecia.
EDYTORIAL / marzec 2020. Oczekując na Międzynarodowy Dzień Teatru pytamy o taki teatr, który znajduje się nieco na uboczu głównego nurtu – jeśli za taki uznać publiczne, repertuarowe „przedsiębiorstwa” „produkujące” w sezonie określoną liczbę premier, cyzelujące „ofertę”. Miejsca, gdzie kulturalni mieszkańcy otrzymują odpowiednią ilość bodźców estetycznych i intelektualnych. Nie chodzi o jego deprecjonowanie, ale o chwilową próbę zmiany perspektywy. Pisze  Łukasz Kaczyński. 
Reżyser, scenarzysta i operator Jan Jakub Kolski odebrał w sobotę w Łódzkim Domu Kultury Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. - Nagrody rozleniwiają, ale miło, kiedy się je dostaje - mówił laureat podczas gali.