Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Łódzki Dom Kultury, jako jedyna instytucja w województwie łódzkim, otrzymał dofinansowanie na realizację kolejnej edycji programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. ŁDK tym samym znalazł się w gronie 16 beneficjantów programu w Polsce.
Wsparcie finansowe obejmuje kolejne trzy lata – do 2021 roku, a łączna kwota dofinansowania wynosi 390 tys. zł.
Kateřina Minařiková niedawno została kierowniczką działu edukacji Morawskiej Galerii w czeskim Brnie – poważnej, pięciooddziałowej instytucji prezentującej i design, i sztukę dawną, i sztukę współczesną. Sztuki edukowania kulturowego Kateřina uczyła się m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi. Półroczny staż odbyła tu w 2016 r. jako studentka zarządzania kulturą, związana już z brneńską galerią, która współpracowała wtedy z Muzeum Sztuki przy organizacji łódzkiej wystawy prac Jána Mančuški.
IDEA. To miasto wyróżnia się, ale nie ostentacyjnie. Dla nas jest na tyle inspirujące, że jego historię i tożsamość – to, co dla nich najbardziej charakterystyczne – odnieśliśmy w serii artykułów do teraźniejszości.
EDYTORIAL. maj / 2019. Kilka miesięcy wzajemnego słuchania się, przekonywania, godzenia ambicji – i oto „Kalejdoskop” w nowej odsłonie. A przecież – po przyjrzeniu się – nie różniący się co do idei od dotychczasowego. Pisze Łukasz Kaczyński.
Z dala od miejskiego zgiełku, w otoczeniu sadów jabłkowych i szklarni drewniana willa do 1939 r. pełniła rolę letniej rezydencji. W 2008 r. niszczejący obiekt przeniesiono do Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej, jednak jego czas jeszcze nie nadszedł. Dziś unikatowa budowla przechodzi gruntowną modernizację, by nie tylko zachwycać urodą, ale także stać się nowoczesną, całoroczną przestrzenią Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Już teraz prezentujemy okładkę numeru majowego, który ukaże się już w nowym layoucie. Jego oficjalna premiera odbyła się w piątek 26 IV w ASP w Łodzi, w Centrum Nauki i Sztuki, gdzie w Galerii Lektorium i Bibliotece otworzyliśmy wystawę "Kalejdoskop. 45 lat grafiki użytkowej". Towarzyszy ona programowi zbliżającego się tegorocznego Łódź Design Festival. Tym sposobem zainaugurowaliśmy też cykl jubileuszowych wydarzeń.
W plebiscycie „Kalejdoskopu” Armatka Kultury 2018 zwyciężył 9. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Statuetkę odebrał jego dyrektor Przemek Glajzner.
Numerem kwietniowym żegnamy się z dotychczasowym wyglądem pisma. Merytorycznie jest super, tylko żeby to jeszcze wyglądało – słyszeliśmy czasem. No to będzie. W wykonaniu Jakuba „Hakobo” Stępnia. „Kalejdoskop” wywołuje dobre reakcje, czujemy, że jest ważną łódzką marką. Tę markę będziemy rozwijać, pisząc o kulturze wnikliwie i con amore, nawet jeśli nie rezygnując z ostrza sądów. Jedziemy dalej!
Tworzą Frakcję – grupę niezależnych artystek. Nie mają jednego programu, każda zajmuje się czym innym, ale łączy je chęć działania w przestrzeni miasta wbrew stereotypom, że kobiety nie potrafią ze sobą współpracować.
Wydział Kultury UMŁ ogłasza konkurs ofert skierowany do organizacji pozarządowych, których zadaniem będzie przeprowadzenie pilotażowego programu rezydencji artystycznych w Łodzi.