Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Zabytkowe centrum Opoczna doczekało się rewitalizacji. Modernizacja i restauracja czeka Muzeum Regionalne, Miejską Bibliotekę Publiczną i komunalny budynek przy pl. Kościuszki 20. Planowana jest też przebudowa ulic Szewskiej i Kołomurnej. Finał – pod koniec 2020 roku.
– Nasz dom kultury pęka w szwach i – jak mówią goście – prawdziwie żyje. To za sprawą świetnego zespołu pracowników, ludzi z pasją. Nie spoczywamy na laurach, wciąż poszukujemy własnego modelu działania – podkreśla Elżbieta Kwiatkowska, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Radomsku, który właśnie świętuje 50-lecie działalności.
Przypuszczam, że są osoby, które kupują wszystko, co trafia na rynek – jeśli mają możliwości finansowe . Ja wybieram. I nie kupuję komiksów, których kiedyś chciałbym się pozbyć – mówi PIOTR KASIŃSKI, scenarzysta komiksów, publicysta, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (14-16 września), specjalista w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w EC1 i właściciel liczącej tysiące tytułów kolekcji.
NOWOŚĆ. Zapraszamy do zapoznania się z naszym profilem w serwisie Soundcloud, w którym można wysłuchać  utworu "My, Żydzi polscy" Juliana Tuwima w interpretacji znakomitego aktora Włodzimierza Pressa.
Już za miesiąc, w październiku, będzie można podziwiać pierwsze efekty prac renowacyjnych w Pałacu Poznańskich. Zdjęte zostaną rusztowania od strony ul. Ogrodowej i Zachodniej. Pod nimi kryje się odnawiana elewacja, której kolor jest niemal identyczny z tym sprzed ponad 100 lat.
Według przedstawionego w kwietniu ogólnopolskiego rankingu Narodowego Centrum Kultury dotyczącego wydatków na kulturę, Kutno jest liderem wśród średniej wielkości miast naszego województwa. Zajęło szóste miejsce na 119 ośrodków.
Za nami nami kolejna edycja on/off kultura pn. „Miasto gra wieś_2.0”, która odbyła się 20 września w Łódzkim Domu Kultury. Tym razem spotkanie było poświęcone muzyce tradycyjnej z Opoczyńskiego. Wystąpiła znana nie tylko w Łodzi kapela Odpoczno.
W 2017 r. Krzysztof Laszkiewicz dokonał odkrycia, którym zapisał się w historii Łodzi. Historyk, regionalista, a na co dzień właściciel firmy reklamowej dotarł do podpisanego przez króla Władysława Jagiełłę aktu renowacyjnego miasta z 1433 r., który od stu lat uważano za zaginiony! Niedawno pokazano go publicznie. Pisze Patryk Lewy.
Dwudziesta edycja Nagrody Złotego Pióra im. Jerzego Katarasińskiego dla dziennikarzy zajmujących się łódzką kulturą jest zarazem ostatnią. Tak zdecydowała fundatorka – poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska. Do tej pory wręczano jedną statuetkę – na pożegnanie pojawiły się dwie.
W weekend 8-9 września w Łodzi na ulicy Piotrkowskiej odbyła się kolejna edycja Mixera Regionalnego, czyli największej imprezy promującej województwo łódzkie.