od 28 PAŹDZIERNIKA 2024
Kalejdoskop 11/2024

NOWY NUMER. Biblioteki zawsze stanowiły rezerwuar ludzkiej mądrości, kapitał kulturowy ujęty w okładki ksiąg. I choć dziś ta mądrość ulatuje, kumulując się w internetowe chmury, na antypodach wirtualnej rzeczywistości książka pozostaje przedmiotem uwielbienia. A wciąż bywa też przedmiotem pięknym, który oferuje przyjemność obcowania i trwałość. Wokół tego skarbu gromadzą się miłośnicy, zjednoczeni wspólnym doświadczeniem odkrywania śladów myśli i emocji autora, jego widzenia świata. Książka – materialne świadectwo istnienia – ma swoją także materialną cenę. Podlega więc wszelkim skomplikowanym regułom rynku i trudnym do przewidzenia procesom.

Działały na polu kultury, nauki, sportu, medycyny budując dziedzictwo miasta. Kreowały inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności, były prekursorkami działań, z których korzystamy dzisiaj i bez których Łódź nie mogłaby się rozwijać. To nadal część wybitnych łodzianek pozostaje zapomniana oraz zbyt rzadko wspominana. Dlatego Muzeum Miasta Łodzi wystąpiło do Rady Miejskiej w Łodzi z inicjatywą, aby rok 2025 był rokiem Łodzianek-Inicjatorek.

Monika Matusiewicz wygrała konkurs ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego i pokieruje Łódzkim Domem Kultury.

Spotkał nas zaszczyt – „Kalejdoskop” został doceniony! Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi 4 października 2024 r. dwoje dziennikarzy i redaktorów naszego czasopisma otrzymało statuetki Amicus Academiae, przyznawane, jak wskazuje nazwa, przyjaciołom Akademii. Uznano, że są nimi Aleksandra Talaga-Nowacka i Piotr Grobliński.
od 27 WRZEŚNIA 2024
Kalejdoskop 10/2024

NOWY NUMER. Czym jest muzyka? Dla pasjonatów field recordingu swoistą muzyką są wszystkie dźwięki, które nas otaczają – odgłosy miasta: rejwach ruchu ulicznego, pomruk pracującej maszyny, cisza opuszczonej fabryki, echo nabożeństwa w świątyni, krzyki bawiących się dzieci, ale i dźwięki przyrody. Jest tego mnóstwo i w każdym momencie kaskady dźwięków kumulują się w symfonie o niezwykłej harmonii i dramaturgii. Wystarczy być uważnym i wsłuchać się w brzmienie chwili, a najważniejsze to zarejestrować, utrwalić ten dźwiękowy pejzaż, jego potęgę i piękno, przekazać zachwyt słuchającego.

Łódzkie Centrum Wydarzeń i Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych niebawem zostaną połączone. Nie ma planów, aby dokonywać przy tej okazji zwolnień pracowników, a połączenie ma skutkować większą liczbą wydarzeń kulturalnych organizowanych w Łodzi.
od 29 SIERPNIA 2024
/
od 30 SIERPNIA 2024
Kalejdoskop 09/2024

NOWY NUMER. W tradycyjnej muzyce, śpiewie i tańcu szukają prawdy i autentyczności, o co niełatwo w dzisiejszym świecie. Sięgają więc do korzeni. To naturalne, że do tradycji ludowej odwołują się mieszkańcy wsi, ale tendencja ta nie jest na tyle silna, by rozwiać niepokój co do możliwości przetrwania muzyki tradycyjnej. Przez dekady ludowość była czymś wstydliwym dla emancypujących się młodych pokoleń na wsi. Na szczęście to się zmienia. Paradoksalnie po części za sprawą wykształconych młodych muzyków z miasta. Odkryli oni wartość muzyki tradycyjnej i poczuli kulturową wspólnotę, wszak wszyscy pochodzimy ze wsi. Miejscy muzycy wizjonerzy udają się więc na wieś, by od ostatnich mistrzów uczyć się technik wykonawczych i melodii od wieków praktykowanych w ich okolicy. Potem tradycyjny repertuar grają na koncertach i rejestrują w studiu. Na wiejskich pograjkach coraz częściej spotykają się miasto i wieś.

Ukazała się książka Jana Gacia „Skarby ziemi łódzkiej”, która nie jest przewodnikiem po zabytkach, lecz prezentacją bogactwa architektury i zabytków, jakie występują w granicach województwa łódzkiego.
od 20 SIERPNIA 2024
Łódź w obiektywie - nowy album Pawła Augustyniaka

20 VIII o godz. 17.30 w Bibliotece Secesja.Archihub (ul. Zachodnia 76) odbędzie się spotkanie z Pawłem Augustyniakiem, autorem fotografii Łodzi.

Biblioteka Miejska w Łodzi zanotowała największy przyrost czytelników od 2019 roku. Według raportu o Stanie Bibliotek z 2023 roku opracowywanego przez Bibliotekę Narodową, liczba łódzkich czytelników powiększyła się aż o 35%. Wzrost czytelnictwa w grupie młodzi dorośli (16 – 24 lata) wyniósł aż 43 procent, a liczba osób korzystających rocznie z bibliotek w Łodzi to 1 mln 600 tysięcy. Doskonały wynik czytelnictwa mieszczący się w pierwszej trójce odniosło także województwo łódzkie.