Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Jak informuje łódzkie Narodowe Centrum Kultury Filmowej, wartość jego zbiorów przekroczyła właśnie milion złotych. A do czasu otwarcia instytucji zapewne się podwoi.
– Lada chwila nastąpi rozstrzygnięcie przetargu na projekt wykonania mediateki przy ul. Moniuszki. Projekt dotyczy dwóch zabytkowych (obecnie zdewastowanych) budynków pod numerami trzy i pięć – poinformowała Natalia Olszewska z Wydziału Zarządzania Projektami Urzędu Miasta Łodzi.
Z budżetu województwa łódzkiego przekazano kolejne dotacje, które przeznaczone zostaną na renowację obiektów wpisanych do rejestru zabytków województwa łódzkiego.
„Poznaj mojego tatę” to wystawa Agnieszki Cecot, którą można oglądać w lipcu oraz sierpniu, na dolnym foyer MCK PGE Gigantów Mocy w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie.
Województwo łódzkie nie ma klarownego wizerunku turystycznego. Nie wzbudza specjalnego zainteresowania przybywających i jednocześnie nie można minąć tego obszaru niczego nie zauważywszy. Taka ocena znalazła się w podsumowaniu raportu „Ruch turystyczny w Łodzi i województwie
łódzkim w 2016 roku”. Co przyciąga w Łódzkie i co jeszcze mogłoby być produktem turystycznym?
Popularni wykonawcy zaśpiewają Gainsbourga na teatralnej scenie i z Rebel Babel Ensamble na Starym Rynku. Anna Baumgart wykona feministyczny performans, a Agnieszka Jakimiak wyreżyseruje celebrycką teatralną galę dla buntowników. Poznaliśmy program tegorocznego Festiwalu Łódź Czterech Kultur. To 40 wydarzeń w 10 wrześniowych dni i hasło „Kultura Buntu”.Wśród nowości jest też zmiana części kuratorów programu i pojawienie się w roli mecenasa festiwalu mBanku.
Co będzie z "Kroniką Miasta Łodzi", samorządowym pismem łódzkim cenionym za stronę merytoryczną, publikującym pogłębione artykuły o historii miasta, jego kulturze, ludziach dla niego zasłużonych? Redaktor naczelny złożył na ręce prezydent Hanny Zdanowskiej rezygnację. Dzieje się to w tle działań mających zapewnić pismu lepsze możliwości funkcjonowania.
Łódzki Dom Kultury kończy 65 lat i wcale nie wybiera się na emeryturę! Chcemy przybliżyć czytelnikom „Kalejdoskopu” „sylwetkę” dostojnego jubilata i od kwietnia 2018 r. publikujemy artykuły poświęcone ŁDK-owi, które udostępniamy także na e-kalejdoskop.pl .
Od trzech miesięcy pracownikom Łódzkiego Domu Kultury na co dzień towarzyszą dźwięki młotów i wiertarek, ale warto przetrzymać tę zawieruchę. Większy remont trwał w latach 80. – tyle że wtedy kadrę rozmieszczono w „lokalach zastępczych”.
Związek Zawodowy Nauczycieli Akademickich Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi wystosował stanowisko w sprawie prac nad ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym. Pracownicy uczelni uważają m.in., że nowa ustawa zagraża autonomii instytucji przez to, że proponowany model zarządzania  otwiera drogę do upolitycznienia szkoły.