46. Świerszczykowe Wierszyki | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =

46. Świerszczykowe Wierszyki

W niedzielę 4 czerwca w Łódzkim Domu Kultury odbył się finał Wojewódzkiego Ekologicznego Dnia Dziecka – 46. Świerszczykowe Wierszyki 2017. W wydarzeniu wzięło udział ponad 350 dzieci z klas I – IV ze szkół podstawowych z Łodzi i województwa łódzkiego.
Przyznano 139 nagród i wyróżnień. Uczestnicy spróbowali swoich sił w konkursie recytatorskim oraz w trzech konkursach plastycznych – projekt trwa od marca, a przygotowywało się do niego blisko 2800 dzieci z 185 ośrodków kultury w regionie. W samym finale bierze udział około 350 najlepszych uczestników. – Nasza inicjatywa wpisuje się w szeroko rozumianą edukację artystyczno-ekologiczną – mówi dyrektor Łódzkiego Domu Kultury Jacek Sokalski.

W rywalizacji wzięły udział dzieci ze szkół podstawowych - klasy I-IV, z Łodzi i województwa łódzkiego w następujących kategoriach:

- konkurs recytatorski  o tematyce przyrodniczej i ekologicznej "Świerszczykowe wierszyki" i konkurs plastyczny "Mały przyrodnik"
- konkurs plastyczny na ilustracje do bajki ekologicznej Dariusza Staniszewskiego pt. "Co drapie po niebie" - rozstrzygnięty
- konkurs plastyczny (rodzinny) "Ekologia w moim domu".

W konkursie plastycznym na ilustracje do bajki ekologicznej Dariusza Staniszewskiego „Co drapie po niebie” nagrody Grand Prix otrzymali: Gabrysia Gabrysiak, Artur Malej, Nina Pięta oraz Roksana Malej z Opoczna, Ania Kawęcka, Martyna Pękacka oraz Kinga Moryczke z Rąbienia. W konkursie plastycznym „Mały przyrodnik” nagrodę specjalną otrzymał Szczepan Zjawiony z Mąkolic, którego praca będzie jednocześnie tłem plakatu przeszłorocznej edycji „Świerszczykowych wierszyków”. Nagrody Grand Prix przyznano natomiast Ernestowi Makarowiczowi oraz Mikołajowi Fajst-Święcickiemu z Łodzi. W rodzinnym konkursie plastycznym „Ekologia w moim domu” nagrodę Grand Prix otrzymał Stanisław Kantorka z Głowna. Nagrody GP w konkursie recytatorskim o tematyce przyrodniczej i ekologicznej „Świerszczykowe wierszyki” otrzymało 10 najlepszych uczestników: Hanna Marynowicz ze Słowika, Kamil Gabara z Guzewa, Aleksandra Smorawska z Koźla, Jan Sadowski z Aleksandrowa Łódzkiego, Małgorzata Wierzbowska, Gabriela Przybylska oraz Zuzanna Kwasiborska z Łodzi, Aleksandra Wójtowicz z Bukowca, Maria Piotrowska ze Zgierza oraz Amelia Szczerbiak z Głowna. Projekt został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.


Z okazji 46. edycji „Świerszczykowych wierszyków” została wydana książka Dariusza Staniszewskiego „Co drapie po niebie”, która jest najnowszą publikacją Wydawnictwa KWADRATURKA – młodszej siostrą KWADRATURY – oficyny działającej w Łódzkim Domu Kultury, od lat wydającej książki poetyckie. Misją KWADRATURKI jest rozpowszechnianie wartościowej literatury dla dzieci. Książki KWADRATURKI wprowadzają najmłodszych czytelników w świat zasad i wartości oraz w dowcipny sposób uczą, jak radzić sobie z wyzwaniami życia codziennego.

Bajka Dariusza Staniszewskiego „Co drapie po niebie” w zabawny i pouczający sposób, ale bez nachalnego moralizowania, obrazuje problem walki z zanieczyszczeniem środowiska, z miejskimi smogiem. Znaczącym atutem książki są oryginalne, wymowne ilustracje wykonane przez dzieci – laureatów konkursu plastycznego z całego województwa łódzkiego.

Nie przez przypadek autorem bajki jest Dariusz Staniszewski, który od lat pisze wiersze, bajki i piosenki dla dzieci, jest pomysłodawcą serii książkowej „Łódzkie Przygody Duszka Migawki”. Dariusz Staniszewski należy do Koła Literackiego Anima i do Grupy Poetyckiej Motyl, jest autorem kilkunastu tomików poetyckich (debiut: „Rozpinając tęczę” – wyd. eConn, 2009) i redaktorem antologii poezji współczesnej „ŁÓDŹ tkanina z wadami”. Część jego utworów przetłumaczono na angielski i niemiecki. Współpracuje z portalami literackimi i edukacyjnymi. Prowadzi spotkania autorskie, bywa jurorem w konkursach poetyckich i recytatorskich. Lider zespołu „Przykrańcówka” (teksty, muzyka, wokal). Współtwórca i koordynator projektów poetycko-muzycznych, współorganizator cyklu imprez muzyczno-poetyckich „H’ernest Lubi Poniedziałki”. Zawodowo związany z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi (na stanowisku kustosza). Redaguje Gazetę Twórczych Bibliotekarzy i Przyjaciół „Na Stronie”. Jest w zarządzie Koła Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.


Książka powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach projektu „Wojewódzki Ekologiczny Dzień Dziecka z Literaturą i Sztuką”. Dofinansowanie od WFOŚiGW pomaga rozszerzać dotychczasową formułę „Świerszczykowych wierszyków”. Już w 2013 roku konkurs recytatorski został wzbogacony przez konkurs plastyczny „Mały przyrodnik”, a obecnie także konkurs rodzinny „Ekologia w moim domu”. Od ubiegłego roku dużą popularnością cieszy się także dodatkowy konkurs plastyczny: na ilustrację do bajki ekologicznej, a nagrodzone w nim prace są publikowane w książeczkach wydawanych przez Łódzki Dom Kultury.