Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Piotr Machlański 31 sierpnia przestał pełnić funkcję dyrektora Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Od 1 września 2017 pełniącym obowiązki dyrektora jest dotychczasowy zastępca Jacek Wawrzynkiewicz.
Wirtualna wystawa Miasto-Fabryka poświęcona jest wybranym fabrykom i fabrykantom Tomaszowa Mazowieckiego przełomu wieków XIX/XX. Ma ona charakter przeglądowy, z czasem będzie rozbudowywana o kolejne materiały tekstowe i fotograficzne.
Znani są już finaliści dwóch konkursów organizowanych w Akademii Sztuk Pięknych w ramach październikowego I Łódź Young Fashion. W przypadku ogólnopolskiej "Złotej Nitki" to 15 osób, w tym czworo absolwentów łódzkiej ASP, w przypadku Łódź Young Fashion Award - 17 projektantów, w tym jedna absolwentka naszej ASP.
Pięć wysp tematycznych, występy dziewięciu zespołów ludowych oraz koncert finałowy – to wszystko składało się na strefę Łódzkiego Domu Kultury, która powstała w ramach 14. edycji Miksera Regionalnego.
Gdyby ten projekt został zrealizowany w międzywojniu, dziś mielibyśmy w Łodzi perełkę na skalę światową – przedszkole według idei Katarzyny Kobro, jednej z najważniejszych przedstawicielek awangardy. Ale nic straconego – może za kilka lat będziemy się cieszyć tak niezwykłym obiektem.
Tym razem skrót AŻ nie odnosi się do festiwalu muzycznego, tylko do edukacyjnego projektu architektonicznego. W wieloznacznym skrócie druga litera oznacza jednak to samo - ulicę Żubardzką. Bałucki Ośrodek Kultury "Na Żubardzkiej" jest bowiem organizatorem trzymiesięcznego cyklu imprez poświęconych łódzkiej architekturze. Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu jest Maria Nowakowska (Łódzki Detal Architektoniczny).
Kolejny felieton z wierszem (tym razem z piosenką) Elżbiety Grzesiak
Konkursowe kolekcje spływają, statuetki gotowe, organizatorzy i partnerzy w wirze pracy… Zbliża się Łódź Young Fashion – październikowe święto mody, które zastąpi Fashion Week.
Ponad 150 artystów z całego województwa zgłosiło prace do konkursu w ramach IV edycji Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dojrzałej „Przystanek 60+”, której tematem było malarstwo oraz rzeźba. Podczas finału 30 czerwca w Łódzkim Domu Kultury wręczono sześć głównych nagród w dwóch kategoriach oraz 14 wyróżnień.
Pracownicy Centrum Nauki i Techniki EC1 zaprezentowali kino sferyczne 3D mieszczące się w olbrzymiej srebrzystej kuli wybudowanej na fudamencie dawnego turbozespołu 100-letniej elektrociepłowni.