Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Łódź to miasto kominów, ale także fabrycznych wież. Jest ich blisko 100. Przy każdej zabytkowej fabryce widać jedną lub dwie wyniosłe budowle. Nie wznoszono ich dla kaprysu czy ozdoby. Pełniły ważne funkcje - wież ciśnień, wież wodnych czy też wież kurzowych.
Podczas 51. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym zakończonego 25 czerwca główną nagrodę - „Basztę” - jury przyznało Kapeli Czesława Kocemby z Łagowa w Łowickiem. Artyści z województwa łódzkiego brali również udział w odbywających się w ramach festiwalu Targach Sztuki Ludowej.
„Kolorowa Lokomotywa – Na zielonym szlaku 2017 – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego” ponownie – już piąty raz – wyrusza w trasę po regionie. Zainaugurowano go 22 czerwca w Łódzkim Domu Kultury w obecności przedstawicieli domów kultury i dzieci z regionu.
Dokąd 100 lat temu wybierali się na letni wypoczynek Polacy? Ci, których stać było na wakacyjne wyjazdy, najchętniej spędzali czas na litewskim wybrzeżu w Połądze, która była prywatnym ośrodkiem hrabiego Feliksa Tyszkiewicza, natomiast przedstawiciele burżuazji z miasta włókniarzy latem udawali się do własnych majątków ziemskich.
14 czerwca w Łódzkim Domu Kultury podsumowano projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego „Lokomotywą po wiedzę”, w którym wzięło udział 640 osób z 32 instytucji kultury regionu łódzkiego.
Czy możliwa jest budowa Camerimage Łódź Center według projektu Franka Gehry’ego, przy udziale państwa? Postuluje to Marek Żydowicz, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Camerimage” z myślą o EXPO 2022 w Łodzi.
Pisaliśmy już, że Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Łódzkie Centrum Wydarzeń szykują na jesień nową dużą imprezę modową pod nazwą Łódź Young Fashion, która zastąpi skompromitowany Fashion Week. Na kolejnej konferencji prasowej organizatorzy poinformowali, że impreza wchłonie ogólnopolski konkurs Złota Nitka – który wiele lat temu narodził się właśnie w ówczesnej PWSSP.
– Dla mnie jego talent pisarski jest talentem obserwatora, kogoś, kto chce zapamiętać i utrwalić coś, co dziś jest, a jutro może nie być – mówi MARCEL SZYTENCHELM, aktor, reżyser, animator kultury, dyrektor Studia Teatralnego „Słup”. 
Czerwcowe numery dojechały już do redakcji. W numerze, m.in.: nowi autorzy, depesza o "Twin Peaks" z festiwalu w Cannes, wywiad z Zuzanną Zielińską, laureatką naszej nagrody, recenzje nowych spektakli, książek i płyt.
Młodzi, zdolni, kreatywni. Tak w trzech słowach można opisać osoby, które po kolejnym konkursie na rezydentów Art_Inkubatora wprowadziły się na Tymienieckiego 3.