Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Początki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego giną w mgłach Wielkiej Wojny, ale dowodzą możliwości współpracy w trudnym czasie przedstawicieli różnych narodów i kultur dla współnego dobra. WBP zaczyna obchody jubileuszu stulecia.
Miejscem kojarzonym z organizacjami walczącymi z komunistami po zakończeniu II wojny światowej, gdzie działali żołnierze wyklęci, jest m.in. Radomsko... 
Życie artysty to ciągłe zmaganie się o swoją teraźniejszość, często bez nadziei na dobrą przyszłość. Uważa się, że w Łodzi nie ma spójnego środowiska artystów, ale jednak, gdy trzeba, twórcy – wraz z animatorami kultury – potrafią wspólnie zastanowić się, co dalej. Temu służą dyskusje z cyklu „Zawód artysty”. Ostatnia - 23 lutego.
W Łodzi każdego roku odbywa się kilkadziesiąt imprez cyklicznych o międzynarodowym znaczeniu. W 2017 roku miejskie instytucje kultury pozyskały już ponad 1 400 000 zł w programach MKiDN na realizację ważnych festiwali.
Miłośnicy łódzkich parków, czyli wszyscy łodzianie, dostali kolejną ofertę istotnie wzbogacającą wiedzę o historii, rozwoju, roślinności oraz aktualnym wyglądzie jednego z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w mieście - to monografia „Park imienia Adama Mickiewicza (Park Julianowski)”.
Armatka Kultury wystrzeliła po raz czwarty! Podczas gali 23 lutego trafiła w ręce duetu Joanny Szumacher i Pawła Cieślaka, który wydał w 2016 roku płytę „Kopyta zła”.
Centrum Nauki i Techniki zostanie otwarte w grudniu, ale już teraz miasto zaprezentowało pierwsze elementy ekspozycji urządzonej w dawnej elektrowni EC1.
Parcie ku przyszłości bez odwoływania się do przeszłości skazane jest na porażkę, popełnianie podobnych błędów i chwilowość – wydawałoby się to oczywiste.
W ramach projektu Mia100 Kamienic trwa wielki remont zabytkowego budynku mieszkalnego przy ul. Więckowskiego 4. Gdy się zakończy, na podwórko wkroczy sztuka. Autorem projektu artystycznej aranżacji z ceramicznych płytek będzie Wojciech Siudmak.
Kwartał ulic Rewolucji-Kilińskiego-Jaracza-Wschodnia jest jednym z najmniejszych w programie rewitalizacji, ale to właśnie tutaj odnowionych zostanie najwięcej budynków. W posadzce ulicy Włókienniczej, na fasadach kamienic i w podwórkach zrealizowany zostanie projekt artystyczny z obszaru sztuki ulicy.