Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Centrum Nauki i Techniki EC1 wsparte przez Unię Europejską! „EC1 Łódź - Miasto Kultury” w Łodzi z dofinansowaniem w wysokości 18 milionów złotych.
Maria Nowakowska jest stypendystką Prezydenta Miasta Łodzi. Jej nagrodzony pomysł polega na przygotowaniu przewodnika po łódzkich detalach architektonicznych.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa zakłada wydanie w latach 2014-2020 miliarda złotych na promocję książki. Po pierwszym roku działania programu odsetek osób, które w ciągu dwunastu miesięcy nie przeczytały żadnej książki wzrósł z 58,3% do 63,1%.
Nowa ramówka Radia Łódź zawiera wiele ciekawych pozycji poświęconych kulturze. Na szczególną uwagę zasługuje piątkowe pasmo Druga strefa kultury.
Znamy już listę instytucji kultury, które otrzymały wsparcie w ramach „Współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego w 2016 roku”. Do konkursu swoje pomysły zgłosiło blisko sto placówek. Pieniądze otrzyma 53 spośród nich.
Ludzie zarządzający kulturą w Łodzi i województwie spotkali się podczas Forum Koalicji Miast dla Kultury. Uczestniczyli w warsztatach, które miały pomóc im w poszukiwaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań służących rozwojowi kultury w samorządach lokalnych.
Prezydent Hanna Zdanowska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi Ryszard Bonisławski oraz dyrektor Instytutu Historii UŁ prof. Jarosław Kita zaproponowali nowe nazwy dla ulic, placów i skwerów w Nowym Centrum Łodzi.
To jeden z najbardziej zasłużonych dla kultury łodzian - tłumacz, teoretyk przekładu, wydawca polskiej literatury, założyciel Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej w Darmstadt. Karl Dedecius miał w tym roku obchodzić w Łodzi swoje 95. urodziny. Niestety, już ich nie doczekał. W Muzeum Miasta Łodzi podsumowano dwuletni projekt Karl Dedecius. Literatura- dialog - Europa.
Nasz redakcyjny kolega Piotr Grobliński otrzymał tytuł Dziennikarza Roku 2015 przyznawany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Uznanie jury zdobyły artykuły Piotra publikowane w „Kalejdoskopie”: „Bajka”, „Noc dziadów z kulturą” i „Kultura jest ważna”. 
Co zdecyduje o sukcesie procesu rewitalizacji, który wkrótce obejmie część Śródmieścia Łodzi? Teoria – uczynić miasto przyjaznym, wspierając i angażując na różne sposoby jego mieszkańców – jest dość prosta. Tylko jak to zrobić?