Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Przedtem (przed czem?) nie zwracałem na nie uwagi. Ot, były zawsze i wszędzie. Aż przeczytałem książkę o działającej w międzywojennym Lwowie grupie Artes, do której należeli m.in.: Włodarski, Lille, Janisch. Surrealiści. 
Jak co roku "Gazeta Wyborcza", Telewizja Toya i NCK organizują plebiscyt na najważniejsze łódzkie wydarzenia kulturalne.
Do 1 lutego można składać wnioski o dotacje na wykonanie w 2016 roku prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa łódzkiego. Na realizację tych zadań przeznaczono 2 mln zł.
8 stycznia otwarto w Łodzi najnowocześniejsze w Europie planetarium. To była jednocześnie inauguracja stałej działalności EC1 Wschód – zrewitalizowanej elektrowni przy ul. Targowej. Bilet dla dzieci łódzkich w grupach zorganizowanych kosztuje 5 zł.
Łódzki Dom Kultury zakończył realizację projektu badawczego „Wpływ zmiany formuły działania Łódzkiego Domu Kultury na partycypację w kulturze mieszkańców województwa łódzkiego”.
Orzeczenia kapituły są ostateczne i nie podlegają dyskusji, a ich kwestionowanie to zamach na demokratyczny porządek nagród literackich. Podważając autorytet kapituły, nieodpowiedzialnie podważa się zasadę trójpodziału kompetencji: pisarze piszą, czytelnicy czytają, kapituły nagradzają.
Jak medium o największej sile oddziaływania - poddane dyktatowi oglądalności - zdominowane jest przez programy typu talent show, sitcomy i paradokumenty. Dlaczego tak się dzieje? Zapis dyskusji.
Dawna fabryka projektorów PREXER od 5 lat wraca do życia, z pewną tylko różnicą – zamiast PRL-owskich rzutników, kserokopiarek czy broni projektuje się tam… kulturę.
Coraz lepiej rozumiem tych, którzy programowo rezygnują z posiadania telewizora. Coraz trudniej bowiem znaleźć w gąszczu kanałów ważką myśl, ciekawy obraz, mądrą rozrywkę. Czyżbym stawał się bardziej wymagający, czy raczej telewizja schodzi na psy?