Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Jeżeli ktoś nie wziął udziału w projekcie „ETNO re:WITALIZACJE 2.0”, może zwiedzać Łęczycę i Tomaszów Mazowiecki z wirtualnym przewodnikiem. Dzięki temu doświadczy tego, co Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense zrealizowała w przestrzeni tych miast.
Zasłużony dla polskiego filmu i teatru scenograf Bogdan Sölle (ur. 1940) opublikował książkę „Meandry wspomnień”. Bardzo osobistą, a dla pomieszczonych w niej treści, relacji, obserwacji i portretów osób obecnych w polskiej sztuce – wartą poznania.
WYSTAWA. Moda jest nieodłącznym elementem życia codziennego. Pozwala na podkreślenie przynależności do danej grupy czy podniesienie statusu społecznego. Wystawa „Damy i gorszycielki. Kobieta w dwudziestoleciu międzywojennym” w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku daje okazję wejścia w świat mody właśnie, ale i w ogóle życia codziennego lat 20. i 30. XX wieku. Pisze Klaudia Stępień-Kowalik.
Rektor Akademii Muzycznej w Łodzi prof. Elżbieta Aleksandrowicz podpisała 26 października 2022 porozumienie o przekazaniu cennych pod względem historycznym i muzykologicznym pamiątek dokumentujących bogatą i zróżnicowaną działalność kompozytorsko-wykonawczą prof. Zygmunta Krauze – wybitnego kompozytora i pianisty, twórcy muzycznego unizmu, doktora honoris causa łódzkiej uczelni muzycznej.
od 15 PAŹDZIERNIKA 2022

Elementarz empatii

Interaktywna wystawa „Elementarz empatii”, która powstała z inspiracji życiorysem Aliny Margolis-Edelman – w 100-lecie jej urodzin - i jest elementem obchodów Roku Aliny Margolis-Edelman, zostanie otwarta 15 X o godz. 16 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
od 18 PAŹDZIERNIKA 2022 / 8 LISTOPADA 2022

Łódź. Ilustrowany atlas architektury

Fundacja Centrum Architektury wydała pierwszy tom z nowej serii dwujęzycznych ilustrowanych atlasów architektury miast – „Łódź. Ilustrowany atlas architektury”.
Reakcja pana Profesora de Lazari na mój tekst nie jest dla mnie zaskoczeniem. Wpisuje się bowiem ona w konwencję relacji zachodzących między badaczami z kręgu studiów nad Rosją a pozostałymi wschodniosłowiańskimi slawistami. W owej relacji wciąż zdaje się pokutować rosyjskocentryczny dyskurs dominacji – pisze prof. Agnieszka Matusiak, slawistka, szefowa Centrum Transkulturowych Studiów Posttotalitarnych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
NOWY NUMER. Muzyka w swej najbardziej wysublimowanej postaci może być przejawem doskonałości, znakiem istnienia absolutu. Poukładane w rozmaite struktury dźwięki stanowią komunikat, który działa na wrażliwość słuchacza w sposób bezpośredni, pozawerbalny. Wystarczą same dźwięki – drgające cząsteczki powietrza. Coś tak abstrakcyjnego każdy odbiera na swój sposób, a jednocześnie ten przekaz jest w stanie zestroić emocje tłumów. Nierzadko twórca dodaje do dźwięków słowa i wtedy muzyka zaczyna przemawiać wprost. Czy jednak muzyka jest w stanie nas zmienić, sprawić, byśmy zrozumieli, pobudzić nasz zapał, zjednoczyć w dobrej sprawie?
Archiwa społeczne są fenomenem współczesnej kultury. Prowadzą je fundacje i stowarzyszenia, samorządowe instytucje kultury, głównie biblioteki, ale też osoby prywatne. – Początkiem archiwów jest pasja i zaciekawienie, chęć odkrywania nieznanych szerzej fragmentów historii – mówi Katarzyna Ziętal, dyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej.
Wystawa "Miasto-Moda-Maszyna" w CMWŁ Wydarzeniem Historycznym Roku 2021! To już druga z rzędu nagroda dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. W zeszłej edycji nagrodę w tej samej kategorii otrzymała wystawa „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”.