Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Skłonność do zachowywania śladów przeszłości wynika z odwiecznej ludzkiej potrzeby porządkowania świata, wyłaniania z chaosu, wspominania i odtwarzania zniszczonej rzeczywistości. Nasze działanie związane z Łodzią przemysłową jest formą inwentaryzacji spadku – mówi Marta Madejska, współtwórczyni portalu Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf.pl.
Putin bez wątpienia „dziedziczy” idee rosyjskiego nacjonalizmu, szowinizmu, a nawet faszyzmu. Nacjonalizm jest jednak tylko fragmentem kultury rosyjskiej. W Rosji istniała i istnieje również inna kultura – europejska, liberalna, wolnościowa – choć w rzeczywistości autorytarnej często musi schodzić do podziemia. Pisze prof. ANDRZEJ DE LAZARI, historyk idei i rosjoznawca.
W sobotę 27 sierpnia 2022 roku zmarł w Warszawie łódzki grafik, malarz i rysownik, przedstawiciel polskiej szkoły plakatu -  Ryszard Kuba Grzybowski, który był związany z "Kalejdoskopem" od początku jego istnienia, czyli od 1974 roku. Pogrzeb - 8 IX o godz. 12 na cmentarzu "na Mani".
NOWY NUMER. Jako że pamięć ludzka jest zawodna, wiedzę na temat przeszłości gromadzą archiwa, przechowujące dokumenty w postaci tekstów, zdjęć, filmów nagrań, przedmiotów. Wszystko to są świadectwa czasów, w jakich powstały. Chcecie wiedzieć, jak było naprawdę? Tam szukajcie odpowiedzi, choć to zadanie nie jest proste. Trzeba dotrzeć do materiałów „czystych”, nienaznaczonych propagandowym stygmatem, tworzonych bez intencji, jedynie z myślą, by ocalić pamięć. Takim zasobem materiałów „źródłowych” są archiwa społeczne, dokumentujące codzienność, historie lokalne, prezentujące przeszłe wydarzenia widziane oczami zwykłego człowieka.
18 sierpnia 2022 r. w wieku 68 lat zmarł Jacek Lewkowski, przez ponad dwadzieścia lat związany z Łódzkim Domem Kultury – najpierw jako kierownik, a następnie zastępca dyrektora naczelnego.
Jeden z najładniejszych, ale również jeden z najbardziej zaniedbanych łódzkich zabytków - secesyjna kamienica przy ul. Zachodniej 76 - odzyskuje świetność. W odnowionych wnętrzach  powstanie biblioteka, której wiodącym tematem będzie historia Łodzi i jej mieszkańców.
Sławna lipa, pod którą młody Reymont tworzył swoje pierwsze utwory, rośnie w Prażkach. Natomiast w Rogowie pisarz przeżył tragiczną miłość do żony urzędnika kolejowego. Śladami twórców i tropem fabuły można poruszać się po elektronicznej mapie, którą stworzyła Wojewódzka Biblioteka Publiczna.
Reprezentanci województwa łódzkiego – Kazimiera Balcerzak oraz Kapela Romana Wojciechowskiego – zostali laureatami 47. Gali Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Otrzymali najważniejsze i najdłużej przyznawane wyróżnienia w dziedzinie kultury ludowej w Polsce.
Akademia Muzyczna w Łodzi udostępnia wnętrza swojej głównej siedziby – dawnej fabrykanckiej rezydencji Karola Poznańskiego przy ul. Gdańskiej – dla zwiedzających. Pałac może się zatem znaleźć w programie wakacyjnych wycieczek po Łodzi. To świetna okazja do poznania dziedzictwa kulturalnego miasta, zwłaszcza jego industrialnej przeszłości, oraz zobaczenia na żywo perły łódzkiej architektury.
Po publikacji tekstu prof. Agnieszki Matusiak „Rozstrzelane odrodzenie 3.0” napisał do nas przywoływany przez autorkę prof. Tadeusz Klimowicz, który nie zgadza się z interpretacją jego poglądów na temat rosyjskiego imperializmu i przyczyn agresji na Ukrainę przedstawioną przez prof. Matusiak. Oto jego polemika.