Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Jak niszczycielski potencjał agresywnego imperializmu zawiera w sobie „wielka kultura rosyjska”, przekonuje prof. Agnieszka Matusiak, slawistka, szefowa Centrum Transkulturowych Studiów Posttotalitarnych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. – Tak, wielka, wspaniała literatura, kultura rosyjska jest odpowiedzialna za to, co dziś dzieje się w Buczy, Irpiniu, Borodziance, Hostomelu, Makarowie, Czernihowie, Mariupolu, Chersoniu – pisze prof. Matusiak w odpowiedzi na głosy protestu przeciw ostracyzmowi, jaki spotkał kulturę rosyjską na świecie z powodu zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę.
NOWY NUMER. Emancypacja Ukrainy rozpoczęta w 1991 roku naruszyła trwające od stuleci kolonialne relacje między rosyjskim imperium a ukraińskim terytorium zależnym. Być może obecne ukraińskie cierpienie i polskie współczucie odmieni na lepsze historycznie skomplikowane relacje między naszymi narodami.
O statusie wiedzy tworzonej poza uczelniami, czyli na przykład przez instytucje zajmujące się sztuką i szerzej – kulturą rozmawiali uczestnicy dyskusji, która towarzyszyła premierze drugiego numeru półrocznika „Kalejdoskop Kultury”, wydawanego przez Łódzki Dom Kultury. Wydarzenie odbyło się 31 maja 2022 r. w wozowni willi Oskara Zieglera, jednym z obiektów Strefy Kultury UŁ.
Annie Ciszowskiej, dyrektor Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, 31 maja 2022 r. kończy się kontrakt. Umowa nie zostanie przedłużona.
NOWY NUMER. Zaczytanie to stan ducha, otwartość i ciągłe zaciekawienie. Przenikająca umysł przyjemność, niecierpliwe wyczekiwanie chwili, kiedy znów będzie można oddać się innym światom, myślom, emocjom. To stan podszyty wciąż obecnym poczuciem niespełnienia, bo przecież nigdy nie uda nam się połknąć tego oceanu. A jednak raz za razem coś zmusza, by zaczerpnąć kolejny haust. Zew czytania wzmaga się w nas niezależnie od tego, jak trudnym partnerem bywa książka. Nie chodzi tylko o to, że nie wymyślono lepszego sposobu przekazywania informacji i zdobywania wiedzy. Ludzie wciąż będą czytali książki, bo bez tego część z nich nie wyobraża sobie dobrego życia.
Łódzka Aleja Gwiazd wzbogaci się o kolejną gwiazdę. 88. gwiazda uhonoruje 55 lat działalności Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Odsłonięcie 14 V o godz. 13 na ul. Piotrkowskiej 77.
Poznaliśmy laureatów 30. edycji Nagrody Złoty Ekslibris oraz 13. edycji Nagrody Superekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
Wiele środowisk ludzi kultury nie może się pogodzić z faktem odwołania ze stanowiska dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi Jarosława Suchana, który od 2006 roku znakomicie prowadził tę placówkę i na powrót włączył ją w międzynarodowy obieg.
Jak poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andrzej Biernacki - artysta i krytyk z Łowicza - został powołany na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi. Zastąpił Jarosława Suchana, który był dyrektorem muzeum od 2006 roku.
NOWY NUMER. Trudno nam pogodzić się z docierającymi z Ukrainy wstrząsającymi obrazami bestialstwa agresorów i niezawinionego cierpienia ich ofiar. Okrucieństwo i pogarda dla ludzkiego życia wróciły. W chwilach zamętu, bezradności, upadku tego, co wydawało się nienaruszalne, i niepewności, co dalej, szukamy ostoi, oparcia w dobru, które ocalało. Dla wielu pokoleń, w różnych momentach dziejowych, matecznikiem wartości duchowych, moralnych, estetycznych, wzorem prostoty, szczerości i piękna życia była idealizowana prowincja.