Drugi dialog solo | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 4 =

Drugi dialog solo

Fot. Bogdan Sobieszek

Dyskusją wokół Manifestu Wolnej Kultury Łodzi (tematu numeru 09/19) zaczęliśmy 10 X cykl debat i spotkań „Kalejdoskop w drodze”, wpisany w program naszego 45-lecia. Stroniąca od zbędnych emocji dyskusja na neutralnym gruncie czasopisma kulturalnego wydawała się nam trafionym rozwiązaniem – na czerwcową debatę w OFF Piotrkowskiej władze nie przyszły, a Wydział Kultury tłumaczył się zaplanowanym już odsłonięciem rzeźby w ASP.
Sytuacja powtórzyła się. Mimo że biuro wiceprezydenta Krzysztofa Piątkowskiego potwierdziło jego obecność i wybrało termin, ostatecznie przekazało nam decyzję, że Urząd reprezentować będzie dyrektor Wydziału Kultury Dagmara Śmigielska (wiceprezydent tłumaczył, że nie chce wikłać dyskusję w kontekst wyborczy). Ale dyrektor Wydziału też „dementowała” swoją obecność (przy stałym potwierdzeniu z biura wiceprezydenta). Włączając się w dyskusję, wybitna tłumaczka literatury Sława Lisiecka skomentowała nieobecność Urzędu w żołnierskich słowach.

Krzesło dla reprezentanta Urzędu pozostało puste – aby dać wyraz, że swymi czynami nie traktuje on sygnatariuszy Manifestu całkiem poważnie, ale też jako znak nieustannego od nas zaproszenia do rozmowy. Kuba Wandachowicz wyjaśnił, jak po korekcie mogłaby działać Obywatelska Rada Kultury, alternatywa dla nierychliwych Komisji Dialogu Obywatelskiego. Bartłomiej Dyba-Bojarski, radca prawny i radny komisji kultury (w minionej kadencji jej wiceprzewodniczący) przyznał, że postulaty można zrealizować przy politycznej woli władz, ale że z jego perspektywy trudna do ustalenia jest rzeczywista decyzyjność Wydziału Kultury. Socjolożka Katarzyna Kuczkowska (UMK) przekierowała rozmowę na szerszy kontekst – zdolność formułowania przez środowisko języka, który Urząd mógłby podjąć (bo nie zawsze to urzędnik jest wszystkiemu winien) i na konieczność ewaluacji decyzji podejmowanych przez Urząd.

Ten wątek ożywił słuchaczy. Tomasz Majewski, prezes Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, zaangażowany w prace nad Polityką Rozwoju Kultury 2020+ dla Łodzi, przypomniał, że dolument ten pozbawiono opracowanych mechanizmów do takiej ewaluacji. Dyskusja ma wymierny efekt – udało się sformułować kolejne postulaty i propozycje rozwiązań, które przekażemy władzom Łodzi i sygnatariuszom Manifestu. Ci ostatni zapraszają 27 IX do klubu Kontakt (Muzeum Sztuki,  ul. Więckowskiego 36) na otwarte spotkanie z aktywistami i twórcami  z innych miast Polski, którym udało się nakłonić samorządy do realizacji postulatów zbieżnych z zapisami Manifestu. Wkrótce obszerniejsza relacja z dyskusji „Manifest niezgody?”. 

red.

- - 

Zapraszamy też w piątek 27 września o godz 17 do klubu Konkret w Muzeum Sztuki w Łodzi (ul. Więckowskiego 36) , gdzie spotkają się przedstawiciele środowisk twórczych z innych miast, również zaangażowani w dialog z samorządem na temat bardziej transparentnych procedur wspierania lokalnej kultury. 

- - 
10 października w ramach cyklu "Kalejdoskop w drodze" spotkamy się o godz. 17.30 w Przystanku Architektura (ul. Północna 12), siedzibie Łódzkiej Okręgowej Izby Architektów RP, gdzie rozmawiać będziemy o przestrzeniach dla kultury i kulturze w przestrzeni, czyli temacie "Kalejdoskopu" 10/19.

14 października zapraszamy razem z Biblioteką w Nieborowie do Browaru Bednary (ul. Zachodnia 6) w Bednarach k. Łowicza na spotkanie z Maciejem Świerkockim wokół jego nowego, pierwszego po pół wieku, przekładu "Ulissesa". 

- - 
Partnerem wydarzeń 45-lecia "Kalejdoskopu", w tym wydania antologii felietonów i esejów "The Best Of... Kalejdoskop", jest świętujący 100-lecie PKO Bank Polski. 

Kategoria

Inne