Głosuj na łódzkie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 7 =

Głosuj na łódzkie

Centralne Muzeum Włókiennictwa

Centralne Muzeum Włókiennictwa wraz Łódzkim Parkiem Kultury Miejskiej, Pałac Radziwiłłów w Nieborowie oraz podziemna trasa turystyczna licząca sobie około 100 metrów do krypt w podziemiach katedry w Łowiczu, to atrakcje turystyczne związane z kulturą i zabytkami województwa łódzkiego, które mają szansę trafić na listę Cudów Polski 2024 w plebiscycie National Geographic Traveler. O laury zwycięstwa stara się 48 polskich miejsc, obszarów i obiektów.
Pałac w Nieborowie dziś jest oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Pomiędzy 1690 a 1696 prymas Michał Stefan Radziejowski kupił Nieborów i wybudował w nim barokowy pałac, który został zaprojektowany przez przez Tylmana z Gameren. Właściciel bywał w nim jednak okazjonalnie i szybko go sprzedał wraz z dobrami leżącymi dziś w powiecie łowickim Jerzemu Towiańskiemu. W następnym stuleciu pałac kilkukrotnie zmieniał właścicieli: byli nimi Aleksander Jakub Lubomirski – miecznik wielki koronny, kuchmistrz wielki koronny i generał, Stanisław Łochocki (kasztelan dobrzyński) i Michał Kazimierz Ogiński – hetman wielki litewski, wojewoda wileński. Od 1774 roku pałac należał do księcia Michała Hieronima Radziwiłła, miłośnika sztuki, który stworzył tutaj bogatą kolekcję obrazów mistrzów europejskich i zbiory sztuki zdobniczej oraz niezwykle cenny księgozbiór unikatowych starodruków, gabinet kilkunastu tysięcy rycin, a także zespoły mebli polskich, angielskich i francuskich.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi mieści się w Białej Fabryce Geyera. Jest największym w Europie muzeum włókiennictwa i historii tkactwa. W chwili powstania było pierwszą taką placówką na świecie. Siedziba muzeum jest jedną z pierwszych na świecie adaptacji architektury postindustrialnej do celów muzealnych. Placówka posiada jedną z najbogatszych w świecie kolekcji współczesnej tkaniny artystycznej. Od 1972 r. cyklicznie organizuje prestiżową imprezę wystawienniczą Międzynarodowe Triennale. Muzeum multimedialne oferuje zwiedzającym możliwość wirtualnego obcowania z wybranymi eksponatami, zapoznania się z historią przemysłu włókienniczego, Białej Fabryki oraz kryjącej wiele sekretów rodziny Geyerów,

Podziemna trasa do krypt prymasowskich w bazylice katedralnej w Łowiczu została udostępniona do zwiedzania w 2022 roku. W kryptach tworzonych między XVI a XVIII wiekiem spoczywają szczątki 12 prymasów Polski i arcybiskupów gnieźnieńskich. Aktualnie trwają prace nad udostępnieniem dla zwiedzających kolejnych korytarzy pod Wawelem Mazowsza, bo tak jest nazywana łowicka katedra.

Głosować można do 5 czerwca na stronie. Aby to uczynić, należy wejść na stronę National Geographic i i kliknąć na wybrany obiekt. Codziennie można oddać tylko jeden głos..

Kategoria

Inne