„Jaracz” rusza w Polskę | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =

„Jaracz” rusza w Polskę

Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi wyrusza na tournée po Polsce ze spektaklem „Ifigenia ze Splott”.  Nagradzane przedstawienie z charyzmatyczną Agnieszkę Skrzypczak będzie wystawione w dziesięciu ośrodkach kultury w mniejszych miejscowościach. W województwie łódzkim „Ifigenia ze Splott” poza Łodzią będzie wystawiana dwa razy: 24 września w Bełchatowie i 8 października w Zduńskiej Woli. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach programu „Teatr Polska”, do którego zakwalifikowało się jedynie 13 przedstawień.
Monodram Agnieszki Skrzypczak „Ifigenia ze Splott”, otwierający ubiegłoroczny sezon w „Jaraczu”, przyniósł teatrowi i aktorce nagrodę i tytuł spektaklu roku w plebiscycie Plaster Kultury oraz wyróżnienie aktorskie na 2. Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS w łódzkim Monopolis.

Przedstawienie „Ifigenia ze Splott” Gary’ego Owena w reżyserii Filipa Gieldona tylko pozornie jest inspirowane antyczną opowieścią Ifigenii, która została poświęcona dla lepszych wiatrów w żaglach dla armii w drodze do Troi. We współczesnej wersji Ifka poświęca się czemuś innemu. Gary Owen, walijski dramatopisarz, opowiada tu historię niezwykłego przeistoczenia. Bohaterka sztuki to młoda kobieta utrzymująca się z zasiłku socjalnego, nie stroni od alkoholu, jest wulgarna. Nienawidzi świata i ludzi. Szybko okazuje się jednak, że jest postacią o wiele bardziej złożoną. Jest w niej bowiem wściekłość, jest agresja i furia, ale jest także, i przede wszystkim, wielki strach przed samotnością i ogromna potrzeba miłości. Tej ostatniej udaje jej się zaznać. I choć tylko przelotnie, staje się ona punktem zwrotnym w życiu dziewczyny. Chociaż wszystko wskazuje na to, że po jego przekroczeniu, załamie się ostatecznie, ona podejmuje wyzwanie rzucone przez los. Wychodzi z tego starcia odmieniona. Nie szczęśliwsza, ale na pewno spokojniejsza, mądrzejsza, uszlachetniona przez tragedię, która ją spotkała. Wiele musiała stracić, aby z totalnego zniszczenia, jakim naznaczona była jej pozbawiona nadziei, pełna gniewu i goryczy egzystencja, ocalić siebie.

Ogólnopolski program „Teatr Polska” jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, z finansowym wsparciem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego założeniem jest promocja teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do teatrów. Program powstał, by ułatwiać dostęp do oferty teatralnej przez wspieranie aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwić prezentacje spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych.
Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały publiczności najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.

Kategoria

Inne