Naiwni? | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =

Naiwni?

Ilona Migdał - Dżungla

Można dać im kolorowanki i polecić nie wychodzić kredką poza linie. Albo zachęcić do wypowiedzi z głębi duszy – a wtedy okazuje się, że ci, którym duże trudności sprawia mówienie i pisanie, mogą być niezłymi artystami, których prace kupują poważne muzea.
Dariusz Zdrojewski po studiach na Wydziale Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu pracował jako nauczyciel plastyki w zwykłej szkole. Gdy w 1999 r. przeniósł się do szkoły specjalnej, od razu zauważył wyjątkowy potencjał plastyczny osób z zespołem Downa czy autystyków. Od 2004 r. we wszystkich edycjach Międzynarodowego Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych w Krakowie I, II i III nagrody zdobywają jego podopieczni ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Skierniewicach. Na Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Teofila Ociepki w Bydgoszczy, już nie tylko dla niepełnosprawnych, w dwóch ostatnich edycjach główne nagrody zdobyli (dwa razy) Rafał Antos i Mateusz Połeć ze skierniewickiej pracowni.

Ponieważ Zdrojewski prowadzi zajęcia w ramach przysposobienia do pracy i arteterapii, jest to głównie „późna” młodzież, a właściwie osoby dorosłe – w wieku 20-24 lata (jako 24-latkowie muszą opuścić ośrodek). – Osoby niepełnosprawne umysłowo w stopniu umiarkowanym kończą rozwój umysłowy na etapie 9-latka. W ich pracach jest więc pewna pierwotność, schematyzacja, geometryzacja, ale forma jest niezwykle żywa, wartościowa estetycznie, a wynika z własnego widzenia, które pewnie jest związane z niepełnosprawnością – mówi opiekun. – Elementy oddziałują ze sobą i tworzą spójną, ciekawą formę plastyczną. Często jest tu masa szczegółów, nie ma powtórzeń. Jest jedność obrazu, dobra kompozycja – to nie kwestia przemyślenia, ale intuicji.
Prace są tak charakterystyczne dla każdego z podopiecznych, że nie trzeba ich podpisywać.

Aleksandra Talaga-Nowacka


Cały artykuł można przeczytać w kwietniowym „Kalejdoskopie" – do kupienia w Łódzkim Domu Kultury, punktach Ruchu S.A., Kolportera, Garmond-Press i salonach empik. A także w prenumeracie (w opcji darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu):
https://prenumerata.ruch.com.pl/prenumerata-kalejdoskop-magazyn-kulturalny-lodzi-i-wojewodztwa-lodzkiego?fbclid=IwAR0CJwQi1fl7y-1av7GdZlwB82ZmKdxZmMSef9uNO1G6RKt-b4HEX_KIB8o

Możecie też słuchać naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich, z Łodzią i regionem związanych na platformie "Kalejdoskop NaGłos": https://soundcloud.com/user-673739052

Kategoria

Inne