Nie żyje Antoni Szram | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =

Nie żyje Antoni Szram

Fot. Materiały Muzeum Kinematografii w Łodzi

Nie żyje Antoni Szram, wybitna postać łódzkiej kultury, twórca i dyrektor dwóch muzeów, wizjoner dbający o przeszłość z myślą o przyszłości.
Antoni Szram zmarł 27 sierpnia 2019 r. Był łódzkim konserwatorem zabytków, pomysłodawcą i pierwszym dyrektorem Muzeum Historii Miasta Łodzi (od 1975 roku), także pomysłodawcą Muzeum Kinematografii, w które przekształcono jeden z działów Muzeum Historii Miasta Łod. Przez wiele lat Szram był też prezesem oddziału łódzkiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki. W 2015 roku  otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi w dziedzinie sztuki, ochrony i upowszechniania kultury. W tym samym roku Fundacja Ulicy Piotrkowskiej uhonorowała go tytułem Obywatel Szram - Pierwszy Anioł Łodzi.

Był absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskał doktorat historii sztuki. Od lat 60. związany był z Łodzią, gdzie pełnił funkcje konserwatora zabytków miasta Łodzi. Dokonał jednak z głównych spisu obiektów zabytkowych znajdujących się pod ochroną. "Hasła „Zabytkowa Łódź" nie znają światowe encyklopedie. Trzeba je tam wpisać. Sprowokuje to powstanie biblioteki wiedzy o Łodzi, potrzebnej serii łodzianów" - pisał w lipcu 1971 roku na łamach "Odgłosów". Publikował też na łamach "Kalejdoskopu". Więcej przedruków jego artykułów można przeczytać w serwisie Art.Intv.pl TUTAJ.

Był też autorem lub współautorem wielu pozycji literackich dotyczących architektury województwa łódzkiego. Był konsultantem filmu "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy, współautorem filmu "Fabryczna twarz Łodzi". W 2015 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi w dziedzinie sztuki, ochrony i upowszechniania kultury. Od kilku lat ciężko chorował.

Antoni Szram zostanie pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzy na Dołach. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy i odbędzie się 4 września, godz. 14.

red.

Kategoria

Inne