Akcja piętnasty raz | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 3 =

Akcja piętnasty raz

„The Substance”

Tegoroczny Festiwal Kamera Akcja będzie pełny programowych zwrotów akcji — zapowiadają jubileuszową 15. edycję organizatorzy. Jej symbolem będzie Greta Garbo, a z ekranu roztoczy się urok wschodzących gwiazd.   Od 24 do 27 października 2024 widzowie będą mogli zobaczyć m.in. przegląd twórczości Coralie Fargeat, objawienia i laureatki ostatniego festiwalu w Cannes. Już od 22 lipca będzie można polować na karnety w przedsprzedaży w atrakcyjnych cenach. Rozpoczął się nabór tekstów do prestiżowego Konkursu Krytyk Pisze pod patronatem Uniwersytetu Łódzkiego.
Mocniejsze niż „Titane”! Wszystkie filmy Coralie Fargeat na 15. FKA
Eksplorujące ludzkie ciało, bezkompromisowe, krwawe rodem z horroru gore, groteskowe i nie dla ludzi o słabych nerwach. Już w październiku widzowie Kamery Akcji będą mogli spotkać się z produkcjami, które wyszły spod ręki Coralie Fargeat, laureatki nagrody za najlepszy scenariusz na ostatnim festiwalu w Cannes. Francuska reżyserka nie bawi się w półśrodki — pokazała to już w swoim debiucie „Zemsta” (2017), okrzykniętym pierwszym filmem ruchu #METOO, w którym pod płaszczykiem brutalnego kina przemyciła ostrą krytykę kultury gwałtu. Reżyserka z powodzeniem odnalazła się w mieszance thrillera i kina zemsty — pokazała to także w najnowszym „The Substance”, kobiecym i feministycznym, ale jednocześnie brutalnym oraz karykaturalnym filmie z Demi Moore w roli głównej, który wywrócił Croisette do góry nogami. Reżyserka odważnie cytuje dzieła uznanych mistrzów, jak „Lśnienie” Kubricka czy „Muchę” Cronenberga, ale idzie własną drogą i burzy granice filmowej poprawności. Pomimo obrazoburczego charakteru, film otrzymał od canneńskiej publiczności długie, 11-minutowe owacje na stojąco. Widzowie 15. Festiwalu Kamera Akcja będą mogli obejrzeć także pierwsze, krótkometrażowe realizacje Fargeat. W programie znajdzie się jej pierwszy film — „The Telegram” (2003), który opowiada o dwóch kobietach oczekujących na przesyłkę od listonosza podczas II wojny światowej. Produkcja została doceniona na międzynarodowych festiwalach za przewrotną refleksję na temat strachu, egoizmu i szczerości. Jej „Reality+” (2014) to z kolei punkt wyjścia do realizacji „The Substance”. Czy nowe technologie pozwolą na doświadczanie życia w ciele innej płci? Czy będzie można je wykorzystać do podszywania się i kradzieży czyjejś tożsamości? Pytań, które stawia reżyserka jest wiele, a odpowiedzi, paradoksalnie, zaczynamy już otrzymywać.

Co łączy Gretę Garbo z Festiwalem Kamera Akcja?
Jubileuszowa edycja Festiwalu Kamera Akcja będzie wyjątkowa pod każdym względem. Dowodzą tego nie tylko hity programowe, ale także unikalna identyfikacja wizualna autorstwa Arkadiusza Jaworka i hasło tegorocznej edycji: punkty zwrotne. Plakat nawiązuje do nieuchronnych zmian. W centrum — nostalgiczny portret Grety Garbo, ikony kina klasycznego, wielkiej ekscentryczki łączącej w sobie niezwykłe piękno, nowoczesnego ducha i nieodparty wdzięk, a na jej tle — kontrastująca nazwa festiwalu w żółtym kolorze będącym znakiem rozpoznawczym Kamery Akcji. — Stylistyka przypomina eklektyczne, współczesne filmy, które kochają kinomani. Kiedy Greta Garbo po raz pierwszy wystąpiła w filmie dźwiękowym okazało się, że nieskazitelnej urodzie towarzyszy niski, radiowy głos. Aktorka ta, jest nie tylko ikoną Złotej Ery Hollywood, ale też symbolem połączenia przeszłości z przyszłością i naszej umiejętności adaptowania się do zmian, którym ton nadają technologiczne punkty zwrotne, kiedyś przełom dźwiękowy, dziś sztuczna inteligencja — tak o koncepcji plakatu mówi jego autor Arkadiusz Jaworek. — Jubileuszowa identyfikacja wizualna przypomina o wielkich postaciach, które wyznaczyły punkty zwrotne w kinematografii i nieustannie inspirują współczesnych krytyków i twórców — dodaje Malwina Czajka, dyrektorka FKA.

Rezerwacje i karnety ze zniżką
W tym roku odświeżona została formuła wydarzenia z główną salą z przedpremierowymi pokazami w Monopolis, gdzie znajda się wyselekcjonowane tytuły m.in. z Cannes, Berlinale czy Wenecji. — Jak każdy festiwal filmowy potrzebujemy impulsów do rozwoju, a tymi są zmiany na… lepsze. Na 15. edycję przygotowaliśmy największe możliwe sale kinowe, aby pomieścić wszystkich zainteresowanych  kinomanów, którzy rok rocznie licznie przybywają na FKA. Seanse będą odbywać się w Monopolis, Szkole Filmowej w Łodzi i Kinie Kinematograf w Muzeum Kinematografii — wyjaśnia Przemek Glajzner, dyrektor FKA. Z uwagi na rozproszenie festiwalu organizatorzy wprowadzają nowość — system rezerwacji, dzięki któremu każdy będzie pewny swojego miejsca w sali kinowej. Od poniedziałku 22 lipca będzie można polować na karnety Early birds, ale warto pamiętać, że tych jest ograniczona liczba. Wyjątkowa okazja czeka także na prawdziwych kinomanów — po okazaniu 3 biletów z ostatnich kilku miesięcy na seanse odbywające się w Sieci Kin Studyjnych, karnet na Kamerę Akcję można nabyć ze specjalną zniżką.

Turniej krytyków czas zacząć
Rozpoczął się nabór do Konkursu Krytyk Pisze, który stanowi nieodłączną część Festiwalu Kamera Akcja. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne, możliwość publikacji swojego tekstu na łamach miesięcznika KINO, a także karnety na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Festiwal Kamera Akcja. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 22 września. Zwycięzców wyłaniają trzy składy Jurorskie: Jury Krytyczek, Jury Twórczyń i Jury Miesięcznika KINO. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy będą musieli zmierzyć się ze spojrzeniem krytycznego trio: Kai Klimek — edukatorki filmowej oraz popkulturalnej, znanej z kanału Kajutex, Red Carpet TV czy Dzień Dobry TVN, Kamili Żyto — filmoznawczyni, profesorki Uniwersytetu Łódzkiego, a także Klary Cykorz — kulturoznawczyni, autorki tekstów m.in. dla „Dwutygodnika” oraz laureatki Nagrody im. Krzysztofa Mętraka. W Jury Twórczyń zasiądą m.in. Luiza Skrzek — kierowniczka produkcji z Lava Films, producentka liniowa, która pracowała chociażby przy „Dziewczynie z igłą” Magnusa von Horna, Katarzyna Warzecha —  reżyserka netfliksowych „Absolutnych debiutantów”, a także druga reżyserka uhonorowanej Specjalną Nagrodą Jury w Wenecji „Zielonej granicy” Agnieszki Holland. Podczas 15. Festiwalu Kamera Akcja odbędzie się także kolejna edycja Konkursu Krytyk Mówi, skierowanego do autorów vlogów, audycji filmowych, wideoesejów czy podcastów filmowych. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 4 października. Już tylko do 31 sierpnia trwa nabór do Authors Spotlight — konkursu krótkometrażowych filmów live action i animacji z całego świata.

15. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 24 do 27 października w Łodzi oraz od 14 do 23 października online na platformie Think Film. Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Festiwal zasiliły środki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzące z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Głównymi partnerami festiwalu są Monopolis i Szkoła Filmowa w Łodzi. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”.  Karnety w cenie od 129 zł w sprzedaży od 22 lipca.

Kategoria

Film