Detektyw Pozytywka w ruchu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =

Detektyw Pozytywka w ruchu

Łódzkie studio filmowe 4CUTS wyprodukuje serial animowany na podstawie bestsellerowej serii Grzegorza Kasdepke. Do tej pory ukazało się sześć książek, audiobook, gra planszowa i aplikacja mobilna.
– Serial „Detektyw Pozytywka” zachowa wszystko to, co w książkowych opowieściach polubiły dzieci i za co cenią je nauczyciele oraz rodzice, a więc humor, prosty język, brak przemocy i mnóstwo zagadek wymagających logicznego myślenia – mówi Piotr Królak, wieloletni współpracownik studia Anima-Pol, który w ubiegłym roku założył firmę producencką 4CUTS.

Na pierwszy sezon serialu złoży się 26 siedmiominutowych odcinków. Każdy z nich będzie oddzielną, zamkniętą historią i będzie można je oglądać w dowolnej kolejności. Serial powstaje z myślą o widzach w wieku 5-7 lat. Sposób jego realizacji pozwoli zachować wszystkie walory oryginalnej plastyki znanej z wydanych już książek. W tym celu twórcy wykorzystają wszelkie dostępne techniki stosowane w animacji, poczynając od animacji klasycznej po animację generowaną komputerowo. – Na najbliższe dwa lata został zaplanowany tzw. development serialu, obejmujący prace nad scenariuszami odcinków, opracowanie projektów plastycznych postaci, dekoracji i filmowego świata Pozytywki, jak również testy animacji. Przykładowo, będziemy musieli wymyśleć, jak poruszają się poszczególni bohaterowie, jaką mają mimikę, charakterystyczne gesty. Efekty naszych prac będzie można zobaczyć w odcinku pilotażowym, który powinien być gotowy w 2020 roku – tłumaczy Piotr Królak.

W poszczególnych odcinkach serii zostaną przedstawione „zagadki kryminalne”, dotyczące różnych spraw i zjawisk, z którymi mali widzowie spotykają się na co dzień. Jak na przykład rozsadzenie przez mróz pozostawionego na balkonie wazonu z wodą albo tego, że nagrzane powietrze zwiększa swoją objętość i może spowodować pęknięcie nadmuchanej piłki. 

Prace nad scenariuszami odcinków powierzono Rafałowi Skarżyckiemu, twórcy takich komiksowych postaci, jak Jeż Jerzy czy opowieści „Tymek i Mistrz”. – Pisząc książki, myślę kategoriami literackimi, a nie filmowymi – nie zastanawiam się, co będzie dobrze wyglądało na ekranie, lecz co dobrze zabrzmi w uszach czytelników. Dlatego nie chciałem samodzielnie tworzyć scenariusza filmu na podstawie własnych opowieści – autorowi najtrudniej jest przełożyć świat literek na świat kadrów. Ponieważ jednak wiem, jakim językiem posługują się bohaterowie mojej opowieści, to czuwam, żeby filmowe dialogi oddawały charakter każdej z książkowych postaci  – tłumaczy Grzegorz Kasdepke.

Jak zapowiada Rafał Skarżycki, serialowy Pozytywka będzie pogodnym, trochę oderwanym od rzeczywistości człowiekiem, który doskonale potrafi łączyć fakty, dedukować i nie obawia się zająć sprawami, którymi dorośli zazwyczaj niezbyt się interesują. Będzie trochę ekscentrykiem, który robi wszystko po swojemu i nie przejmuje się zbytnio opinią innych. Pozostanie też, zgodnie z książkowym pierwowzorem, wrażliwy na dobro innych, chętny do pomocy i daleki od przemocy (jak wiadomo, jedyną bronią, jaką toleruje Pozytywka jest jego kaktus – który pełni głównie rolę odstraszającą).

Do realizacji projektów postaci i dekoracji został zaangażowany Piotr Rychel, autor graficznego wizerunku detektywa Pozytywki, projektant i ilustrator wielu książek dla dzieci. Ilustracje znane z książek o Pozytywce znakomicie współgrają z treścią opowiadań, dodają im barwności, doskonale obrazują różne typy postaci. – We współpracy z Piotrem Rychelem musimy znaleźć sposób na to, jak pokazać książkowych bohaterów w ruchu, aby zachować tak lubiany charakter pierwowzoru – wyjaśnia Piotr Królak.

Za reżyserię serialu będzie odpowiadać Dorota Cieśla, niezależna twórczyni, reżyserka (m.in. odcinków z serii „Pamiętnik Florki”, „Kaktus i Mały”), animatorka, montażystka. Za swoje filmy otrzymała Grand Prix na festiwalu OFAFA oraz „Złoty Tobołek Koziołka Matołka” na festiwalu O!PLA.

Kategoria

Film