Esej z Łodzi na Berlinale | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 5 =

Esej z Łodzi na Berlinale

Mohammadreza Farzad

Esej filmowy irańskiego reżysera Mohammadrezy Farzada „Subtotals” zrealizowany w Laboratorium Narracji Wizualnych działającym przy Szkole Filmowej w Łodzi zostanie pokazany 13 lutego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale 2022 w ramach prestiżowej, interdyscyplinarnej sekcji Forum Expanded.
Scenariusz „Subtotals” Mohammadrezy Farzada został zainspirowanm opowiadaniem Gregory’ego Burnhama pod tym samym tytułem oraz „Autoportretem” Edouarda Leve’go. 15-minutowy utwór składa się ze zmontowanych nagrań domowych, zapisanych na taśmie 8 mm scen z życia irańskiego społeczeństwa. Na ich tle, głęboki głos snuje swoją wyliczankę, podsumowując kategorie zdarzeń niczym tabele w arkuszu kalkulacyjnym. Matematyczna precyzja stoi w głębokim kontraście z tym, co widzi oko kamery, która w intymny sposób dryfuje pomiędzy scenami wyrwanymi z domowych archiwów, podkreślając upływ czasu i przemijanie. Kontrastując przeżycia z podsumowującymi je cyframi, reżyser uwypukla wszystko to, co nieuchwytne i nieopisywalne, a co stanowi treść codzienności.

Mohammadreza Farzad urodził się w 1978 roku w Teheranie. Karierę twórczą rozpoczynał jako poeta i tłumacz literacki. Jako dokumentalista zadebiutował filmem „Into Thin Air”, następnie zrealizował „Blames and Flames”. Obydwa miały premierę na Berlinale w sekcji Forum Expanded. Farzad był doktorantem w Film Factory prowadzonej przez legendarnego węgierskiego reżysera Bélę Tarra. Jego kolejne dzieła miały premiery na kilkudziesięciu krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych i zdobyły liczne nagrody. Obecnie Mohammadreza Farzad pracuje nad swoim pierwszym pełnometrażowym filmem fabularnym.

Utwór „Subtotals” został zrealizowany w Pracowni Eseju Filmowego, jednej z pięciu specjalizacji vnLab (Laboratorium Narracji Wizualnych), prowadzonej przez Kubę Mikurdę i Stanisława Liguzińskiego. Laboratorium działające przy Szkole Filmowej w Łodzi jest miejscem twórczej eksploracji granic medium filmu, fotografii, teatru oraz obszaru technologii związanych z narracją. Pracownia Eseju Filmowego zajmuje się eksperymentalnym poszukiwaniem w obszarze eseistycznych form twórczych. Otwarty charakter działań prowadzonych w Pracowni pozwala na testowanie metodą prób i błędów różnorodnych strategii formalnych, bez konieczności trzymania się z góry przyjętych schematów. vnLab organizuje seminaria dla twórców z całego świata, goszcząc najciekawszych artystów zajmujących się tematem eseju filmowego, wśród nich Eyala Sivana, Laurę Mulveya, Jamesa N. Kienitz Wilkinsa, Marka Cousinsa, Johana Grimonpreza, Catherine Grant, czy Kevina B. Lee.

W sierpniu 2021 roku międzynarodowe jury złożone z przedstawicieli prestiżowych instytucji związanych z branżą filmową, takich jak  Sight&Sound, IFFR (MFF Rotterdam), MFF Nowe Horyzonty, Essay Film Festival i Filmkrant przyznało 5 grantów produkcyjnych, które stanowią ukoronowanie działań pracowni. Esej filmowy „Subtotals” jest pierwszą z ukończonych realizacji.

Materiały prasowe

Kategoria

Film