Lalkowy szczyt | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =

Lalkowy szczyt

W EC1 w Łodzi trwa Animarkt Stop Motion Forum - jedyne na świecie wydarzenia branżowe poświęconego animacji stop motion i animacji lalkowej. To pięć dni (do 12 października) wypełnionych kursami mistrzowskimi, konsultacjami, prezentacjami finałowych projektów, które powalczą o atrakcyjne nagrody oraz warsztatami z wybitnymi twórcami.
Producenci, dystrybutorzy i artyści wymienią się doświadczeniami i poznają Łódź filmową. Celem organizatorów jest integracja środowiska artystycznego z biznesowym i promocja Łodzi jako miejsca gdzie mogą powstawać filmy animowane na światowym poziomie.

Organizatorem ANIMARKT Stop Motion Forum jest MOMAKIN – podmiot zajmujący się popularyzacją i upowszechnianiem animacji, a także wspieraniem jej twórców poprzez kompleksowe działania z obszaru produkcji, dystrybucji, promocji i edukacji. Paulina Zacharek, współwłaścicielka MOMAKIN, mówi: - To już czwarta edycja Animarktu. Przyjechało do nas ponad 200 osób z całego świata – od Chin po Meksyk. Są z nami po to, żeby się spotkać, podzielić swoim doświadczeniem, ale również zacząć wspólny biznes. Stworzyliśmy forum, żeby pomóc rozwijać branżę animacji stop motion i żeby ważnym miejscem w tym procesie była Łódź.

– Niezależnie od postępów technologii to, co pozostaje najważniejsze w filmie animowanym, to historia, którą chcemy opowiedzieć – podkreśla Barry JC Purves, twórca nominowany do Oscara i BAFTA, zajmujący się animacją poklatkową od 40 lat, podczas Animarkt poprowadzi warsztaty poświęcone reżyserii animacji. – Jest mnóstwo kanałów telewizyjnych, które używają animacji w celach komercyjnych, ale naszym zadaniem jest inspirowanie dzieci. Musimy tak opowiadać, by dzieci chciały nas zrozumieć. Chcemy wzbogacać ich życie i pokazywać świat. To wciąż jest opowiadanie historii. Wiele produkcji skupia się na wykorzystaniu najnowszych zdobyczy techniki, a ich twórcy nie pamiętają o opowiadaniu. Wszystko zaczyna się od historii i postaci. Ten festiwal podoba mi się, bo zajmuje się filmami dla dorosłych i dla dzieci, komercyjnymi i niezależnymi. Dzięki temu możemy zobaczyć, jaki potencjał ma dziś animacja stop motion. Jednak rozmawiajmy o ideach, które chcemy przekazać za pośrednictwem filmu, a nie o technologii.

Dla uczestników forum przygotowane zostały trzy sekcje. Pierwsza to Animarkt Masters adresowana do młodych twórców. Podczas warsztatów będą się uczyć reżyserii filmu animowanego  (prowadzenie: Barry JC Purves), animowania lalki (prowadzenie: Juan Soto – animator z Hiszpanii, współtwórca międzynarodowych produkcji jak: „Praziomek” czy „Nazywam się Cukinia”) oraz realizacji zdjęć (prowadzenie: Malcolm Hadley –  operator pracujący przy takich produkcjach jak „Wyspa psów” i „Frankenweenie”). W programie znalazły się również kursy mistrzowskie: Christine Polis opowie o tym, jak robić lalki do animacji poklatkowej, natomiast Angela Poschet przedstawi zasady organizowania produkcji filmów stop motion. Z edukacją związana będzie międzynarodowa konferencja, podczas której swoim doświadczeniem będą dzielili się przedstawiciele szkół przygotowujących do pracy w studiach stop motion.

Kolejna sekcja to Animarkt Pitching  (spotkanie, podczas którego twórcy lub producenci przedstawiają swoje projekty potencjalnym inwestorom). Tu będzie to rodzaj konkursu, w którym międzynarodowe jury oceni 15 wybranych projektów. Najważniejsze nagrody to studio z wyposażeniem do dyspozycji (CeTA we Wrocławiu – vouchery o wartości 60 tys. zł i 40 tys. zł) oraz wkład koprodukcyjny francuskiego studia animacji Folimage.

Trzecią sekcją jest Animarkt Business - spotkania i konsultacje z ekspertami animacji z całego świata „Ask the Expert”, które są szansą, by przedyskutować własny projekt i zapytać profesjonalistów o rady. Będzie można przedstawić pomysły producentom, dystrybutorom, animatorom, specjalistom od scenariuszy czy przedstawicielom instytucji finansowych. Ekspertami będą m.in. Tim Allen – animator pracujący przy największych lalkowych produkcjach jak „Wyspa psów”, „Fantastyczny Pan Lis”, „Gnijąca panna młoda” oraz Sophie Prigent, przedstawicielka międzynarodowego dystrybutora seriali animowanych. W ramach cyklu odbędzie się także rekrutacja animatorów i twórców kostiumów do światowej sławy amerykańskiego studia LAIKA (jedyna rekrutacja w tej części Europy).

– Mimo że Animarkt to wydarzenie branżowe, jesteśmy otwarci również na łodzian – mówi Agnieszka Kowalewska-Skowron, współwłaścicielka MOMAKIN. – Co wieczór w klubie Pop'n'Art o godzinie 19 rozpoczynają się projekcje filmowe. W EC1 w sobotę odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem Malcolma Hadleya, Kat Woodtli oraz Jana P. Trzaski, którzy opowiedzą o sztuce zdjęć filmowych w animacji stop motion i w filmie żywego planu.

Kategoria

Film