Przebój | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =

Przebój

Kadr z filmu „Przebój - Aleksy Rżewski”

Na pokaz specjalny filmu dokumentalnego o Aleksym Rżewskim, pierwszym prezydencie Łodzi, zaprasza kino Charlie. Po seansie spotkanie z reżyserem Jackiem Grudniem oraz koncert zespołu Psychocukier.
Dokument „Przebój - Aleksy Rżewski” z 2020 roku przybliża postać prezydenta Łodzi, który tuż po I wojnie światowej wprowadził powszechne nauczanie i obowiązek szkolny, otwierał nowe szkoły w dotkniętym analfabetyzmem mieście. Utworzył również teatr miejski i Muzeum Sztuki i Nauki, budował przytułki dla bezdomnych i starców, organizował pierwsze półkolonie dla dzieci, przymusowe szczepienia i badania epidemiologiczne. Założył Park 3 Maja, projektował powstanie parku miejskiego na Zdrowiu, wykupił Las Łagiewnicki. Rozpoczął brukowanie łódzkich ulic i budowę kanalizacji miejskiej. Wprowadził oświetlenie ulic lampami gazowymi i elektrycznymi.

Aleksy Rżewski urodził się w 1885 roku w Łodzi w rodzinie robotniczej. Już jako dziecko pracował w fabryce. Był członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej. Od 1904 roku działał w Organizacji Bojowej PPS - z tego okresu pochodzi jego pseudonim „Przebój”. Brał udział w rewolucji 1905-1907. Aresztowany, trafił na zesłanie, skąd uciekł w 1909 roku. Przebywał na emigracji we Francji i w Niemczech. W 1910 roku wrócił do Łodzi i pracował jako konduktor w  Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolejach Dojazdowych. Po wybuchu I wojny światowej m.in. prowadził w Łodzi i okolicy werbunek do Polskiej Organizacji Wojskowej. Aresztowany przez Niemców w grudniu 1917 roku, uciekł podczas konwojowania go do więzienia. W czasie odzyskiwania niepodległości przez Polskę (listopad 1918) działał w Radomiu. 8 listopada premier Daszyński mianował Rżewskiego komisarzem Radomia. Od 4 grudnia 1918 do 26 marca 1919 roku był komisarzem rządowym Łodzi z ramienia „pepesowskiego” Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej Ignacego Daszyńskiego powstałego w Lublinie. 27 marca 1919 roku nowa, w większości „pepesowska”, Rada Narodowa  Łodzi wybrała go prezydentem miasta, pierwszym w niepodległej Polsce.

W filmie Jacka Grudnia o Aleksym Rżewskim opowiada jego córka Mirosława Juliańska, synowa Jadwiga Rżewska i wnuk Jacek Rżewski, a także historycy (m.in. Maria Nartonowicz-Kot, Zbigniew Natkański) i znawcy Łodzi (Ryszard Bonisławski). W scenach fabularyzowanych Rżewskiego zagrał Mariusz Jakus. Przed kamerą pojawili się również członkowie zespołu Psychocukier wykonujący utwór „Gwiazda” poświęcony „rockandrollowemu” bohaterowi, jakim według nich był Rżewski. W filmie znalazły się też komiksowe rysunki Krzysztofa Ostrowskiego przedstawiające m.in. ucieczkę bohatera z niemieckiego konwoju w 1917 roku.

Film „Przebój - Aleksy Rżewski” powstał we współpracy Urzędu Miasta Łodzi i Narodowego Centrum Kultury, a wyprodukowany został przez Opus Film.
Kino Charlie
  • 06-07-2024 godz 19:00

Kategoria

Film

Adres

ul. Piotrkowska 203/205

Kontakt

tel. (0-42) 636-00-92
e-mail: charlie@kinosfera.pl