SUKCES W CANNES | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =

SUKCES W CANNES

Krótkometrażowy film Jana Bujnowskiego nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. "Taniec w narożniku" prezentowany był w przeznaczonej dla młodych twórców prestiżowej sekcji Semaine de la Critique. 
Tydzień Krytyki Filmowej organizowany jest w Cannes od 1962 roku przez Francuski Związek Krytyków Filmowych. Jury po starannej selekcji ocenia siedem filmów pełnometrażowych i dziesięć krótkich metraży. Są też przyznawane nagrody partnerów - jedną z nich jest Rail d'Or, nagroda stowarzyszenia pracowników kolei francuskich, reprezentowanych przez 100-osobowe jury. RAIL D’OR jest przyznawana od 1995 roku dla najlepszego filmu w sekcji Semaine de la Critique. Wśród jej laureatów są m.in. Alejandro Gonzales Inarritu, Julie Bertuccelli czy Jean-Pierre Améris. I to właśnie tę nagrodę zdobył w tym roku Jan Bujnowski, absolwent Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi, aktualnie doktoranta w macierzystej uczelni.

Tytułowy "taniec w narożniku" to słynne przetrzymywanie piłki przy linii końcowej boiska przez Włodzimierza Smolarka. Piłka nożna, mecze reprezentacji Polski przeżywane przed telewizorem przez bohatera, marzenia o zawodowej karierze - wszystko to staje się okazją do pokazania relacji ojca z synem, a także do metaforycznego opisu przemian gospodarczych i obyczajowych lat 90. Film jest refleksyjny, nostalgiczny, a jednocześnie dowcipny. Przez 14 minut obserwujemy w panoramicznym skrócie dorastanie chłopca kochającego piłkę i trudny proces ustrojowej transformacji, odbijającej się niestety na poziomie gry naszej narodowej drużyny. Zdjęcia - dzięki wykorzystaniu starej taśmy filmowej - mają walor autentyczności, pasują do epoki pierwszych kolorowych telewizorów i nieco archaicznych strojów piłkarzy.

Niskobudżetowy film został po części sfinansowany dzięki grantowi Szkoły Doktorskiej PWSFTviT w Łodzi, producentem jest Studio Filmowe Indeks. 
Scenariusz i reżyseria: Jan Bujnowski.
Zdjęcia: Jan Grobliński.
Montaż: Kosma Kowalczyk.
Dźwięk: Bogdan Klat.
Scenografia i kostiumy: Aleksandra Dłutowska.
Charakteryzacja: Kalina Stachera.
Kierownictwo produkcji: Iga Malińska.
Producent wykonawczy: Maciej Białoruski, Jan Bujnowski, Iga Malińska.
Producent: Marcin Malatyński.
Obsada: Marcin Bujnowski, Filip Bojarski, Henryk Ceballos, Ignacy Ceballos, Ignacy Marczyk, Jędrzej Matwijów, Artur Urbański.



Foto 1: Eliza Kudrzycka
Foto 2 i 3: kadry z filmu

Kategoria

Film