Jerzy Jarniewicz z Nagrodą Tuwima | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego

Jerzy Jarniewicz z Nagrodą Tuwima

10. Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima przyznano podczas XVI Festiwalu Puls Literatury. Do tegorocznej Nagrody Tuwima nominowanych było troje twórców: Renata Lis, Jerzy Jarniewicz i Michał Witkowski.
– Nazwiska te należą do grona najbardziej fascynujących osobowości literackich naszego kraju. Nominowani reprezentują bogatą paletę możliwości tego zjawiska, które nieraz, z braku lepszego słowa, określamy abstrakcyjnym rzeczownikiem „literatura” – podkreślali jurorzy tegorocznej edycji.

Jury w składzie: Kacper Bartczak, Anna Marchewka, Barbara Piegdoń (przewodnicząca), Maciej Robert i Maciej Świerkocki postanowiło przyznać w tym roku statuetkę zaprojektowaną przez Zofię Lisiewicz oraz czek na 50 000 zł Jerzemu Jarniewiczowi.

Jerzy Jarniewicz to tłumacz poezji anglojęzycznej, znawca przekładu, eseista, poeta, wnikliwy badacz kultury popularnej i kontrkultury.

„Twórczość Jarniewicza w swoim całokształcie to przebogata, wielowątkowa, kunsztownie i mądrze zaprojektowana biblioteka. Pogrążeni w lekturze, słyszymy język piękny ale żywy, znajomy, a zarazem obcy. Słyszymy samego autora, uczestniczymy w jego biografii. Podsłuchujemy świat, w którym żyjemy. Rozpoznajemy samych siebie, nasze słabości i pragnienia. Zaczytani – spostrzegamy jednak że nie jesteśmy sami. Przebywamy w otwartej czytelni. Z nami jest wielu innych i wszyscy zaczynamy się dostrzegać – w naszej żywości, pojedynczości, którą zaczynamy rozumieć jako tęsknota za innym. Taka czytelnia nazywa się ‘wspólnota’” – czytamy w uzasadnieniu wyboru.

Jerzy Jarniewicz to pierwszy laureat Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima będący łodzianinem. Nagrodę wręczono w Monopolis.

– Nie powiem, jak pewien król francuski, że „Łódź to ja”, albo że „ja to Łódź”, ale w dużym stopniu identyfikuję się z tym miastem, odnajduję się w nim i tym bardziej jest mi miło, że jestem pierwszym laureatem tej nagrody mieszkającym w Łodzi – podkreśla Jerzy Jarniewicz.   

W tym roku na 9 dni festiwalowych złożyło się 48 wydarzeń i 20 premier literackich, spotkania z autorami z Polski, Ukrainy, Danii i Angoli, debaty literackie, koncerty, wystawy, performensy i konkursy literackie. Udział wzięło 1500 widzów i blisko 10 000 odbiorców online.

Organizatorami festiwalu są Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi. Nagrodę przyznano z dotacji celowej Urzędu Miasta Łodzi.

Partnerzy strategiczni: Miasto Łódź, Fundacja PZU, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, LodzArte, Uniwersytet Łódzki Wydział Filologiczny, Wydawnictwo PIW, Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Officyna, Targi Gier i Książki, OFF Piotrkowska, klub DOM, Liberte, Austriackie Forum Kultury, Ambasada Szwajcarii, księgarnia Do Dzieła, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. 

"Kalejdoskop" był partnerem medialnym festiwalu.

Kategoria

Literatura