MAŁE KAMIENICE TUWIMA | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =

MAŁE KAMIENICE TUWIMA

Małe Kamienice Łodzi dla Tuwima, czyli ozdobienie starych skrzynek energetycznych wizerunkami łódzkich kamienic, w których mieszkał Julian Tuwim, to akcja w ramach projektu Małe Kamienice Łodzi, która wpisuje się jednocześnie w obchody Roku Tuwima.
Koordynowany przez stowarzyszenie "Na co dzień i od święta" projekt "Małe Kamienice Łodzi" został zainaugurowany w ubiegłym roku. W jego ramach artysta Egon Fietke, znany z realizacji performensów w przestrzeni miejskiej, ozdobił niszczejące skrzynki energetyczne w centrum miasta kolorowymi wizerunkami dwunastu łódzkich kamienic.

W związku z obchodami Roku Tuwima stowarzyszenie "Na co dzień i od święta", wspólnie z Domem Literatury w Łodzi, powraca do akcji, która cieszyła się uznaniem publiczności - tym razem na skrzynkach dystrybucyjnych pojawią się wizerunki łódzkich kamienic, w których mieszkał Julian Tuwim. 

Pierwsze trzy wizerunki pojawiły się już na skrzynkach przy ul. Zachodniej (na odcinku między ulicą Ogrodową a Więckowskiego). Namalowane w stylu pop-art wizerunki przedstawiają następujące kamienice:
- al. 1 Maja  5 (dawniej ul. Szulca) - rodzina Tuwimów wprowadziła się do trzypokojowego mieszkania w oficynie w roku 1896

- ul. Struga 42 (dawniej ul. Andrzeja 40) - w 1902 lub 1903 r. Tuwimowie z dziećmi (córka Irena urodziła  się w 1899 r.) przeprowadzili się do wygodniejszego, wielopokojowego mieszkania na III piętrze. Na ścianie domu od 1953 r. znajduje się pamiątkowa tablica z charakterystycznym profilem poety.

- ul. Narutowicza 56 (dawniej ul. Dzielna 50) - po wybuchu I wojny światowej, latem 1914 r. Tuwimowie przeprowadzają się do nowego mieszkania, które poeta opuści dwa lata później, przenosząc się do Warszawy