Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce już po raz piąty wydało komiks z cyklu „Bohaterowie Panueuropy”. Tym razem tytuł wydawnictwa brzmi „Paneuropa. Solidarni z Ukrainą”. Jest historią o niesieniu pomocy uchodźcom. Wydawnictwo promuje także konkretne miejsca w Łodzi sfinansowane w większości ze środków Unii Europejskiej – Mediatekę MeMo, a także Wigencję, nową siedzibę Teatru Pinokio. Komiks będzie miał premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier rozpoczynającego się w Łodzi 7 października, w nowym Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1.
Wśród bohaterów z całej Polski jest także łódzka prządka, bogini światła i nadzieja Zorza. Łączą oni siły ze wszystkimi Europejczykami, aby pokonać zagrożenie z Rosji usiłującej zniszczyć jedność Europy i wykorzystać tragedię uchodźców. Komiks pokazuje wspólnotę Unii Europejskiej i Polski pomagającej Ukraińcom zmuszony, do opuszczenia ojczyzny po inwazji Rosji na ich ojczyznę. Szacuje się, że do Polski przybyło ponad 4 miliony Ukraińców, z których część znalazła schronienie w Łodzi, wśród nich oczywiście dzieci.- Dzieci i nastolatkowie mogą uczyć się w Polsce uczyć, a ci spośród nich, którzy przyjechali do Unii Europejskiej bez rodziców, bez bliskich zostali otoczeni opieką prawną, zaś społeczeństwo wykazało się ogromną empatią i chęcią pomocy. Samorządy, a wśród nich także łódzki, odegrały ogromnie ważną rolę. Warto sięgnąć do publikacji, które w przystępny sposób opowiadają o rzeczach niełatwych – zachęcał podczas prasowej premiery komiksu (3 IX) w Mediatece MeMo Sebastian Rysz z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce
Wśród partnerów komiksu „Paneuropa. Solidarni z Ukrainą” jest, między innymi Łódź.
- Komiks może mówić o rzeczach bardzo ważnych językiem fantazji, znanej młodszemu pokoleniu. Cieszę się, że Łódź może być partnerem takiego przedsięwzięcia, dającego świadectwo wspólnoty z uchodźcami będącymi dziś naszymi codziennymi partnerami – mówiła w Mediatece MeMo Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. – Istotne jest także, że to, że dzięki wspólnocie europejskiej i funduszom pomocowym mogą powstawać piękne miejsca, może przebiegać rewitalizacja. Cieszę się także, że ilustracje do tego komiksu tworzył jeden z najlepszych autorów komiksowych, łodzianin Przemysław Truściński „Trust”.
Komiks jest pracą zbiorową. Scenariusz napisały: Berenika Kołomycka i Dominik Szcześniak. Autoranu ilustracji są Daria Bariamowa, Dana Vitkowska, Wojciech Stefaniec, Grzegorz Pawlak, Robert Służały, Rafał Szłapa i „Trust”.
- Do tej pory byłem autorem okładek do komiksów z tego cyklu, więc zaproszenie mnie do narysowania „łódzkiej” części było niezwykle interesującą i frapującą przygodą – mówił Przemysław Truściński, odpowiedzialny za narysowanie epizodu łódzkiego. – Na potrzeby komiksu wykreowałem postać włókniarki, ale to nie jest dla mnie tylko zwykły rysunek, lecz także doznanie emocjonalne wynikające z obserwacji wszystkich fantastycznych zmian następujących w Łodzi.
Komiks został wydany w dwóch wersjach językowych: po polsku i po ukraińsku.
- Liczymy, że znajdzie on szczególne uznanie wśród młodzieży i będzie oczywistym znakiem troski i solidarności, jaką Europejczycy okazują naszym sąsiadom w tak dramatycznym dla nich czasie – mówił Sebastian Rysz.
Wydawnictwo będzie można bezpłatnie otrzymać podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi na stoisku Komisji Europejskiej, na Targach Książki w Katowicach w dniach od 3 do 5 listopada oraz w punktach Europe Direct w całej Polsce. Jeśli ktoś nie dotrze do żadnego z tych miejsc, może napisać na adres Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce i wówczas komiks otrzyma pocztą. Komiks będzie dostępny także w wersji elektronicznej na stronie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Urzędu Publikacji Unii Europejskiej.
Bogumił Makowski
Kategoria
Literatura