Remontowany podjazd do Pałac Radziwiłłów w Nieborowie z końcem listopada zostanie ponownie udostępniony odwiedzającym. Na prowadzone obecnie prace muzeum pozyskało dotacje z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego z programu ,,Łódzkie ratuje zabytki”.
1 STYCZNIA 1970
Wystawa o poczcie
Do 24 XI można oglądać w tomaszowskim muzeum wystawę „200 lat poczty w Tomaszowie Mazowieckim”. Miasto było jednym z pierwszych w Królestwie Polskim, w którym uruchomiono urząd pocztowy. Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów oraz tomaszowskich kolekcjonerów.
24 WRZEŚNIA 2024 - 30 GRUDNIA 2024
Oblicza MB Skępskiej
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi oraz Muzeum Mazowieckie w Płocku zapraszają na wystawę „Oblicza. Matka Boska Skępska wczoraj i dziś”. Wernisaż 24 IX o godz. 13 w muzeum przy pl. Wolności 14.
od 30 SIERPNIA 2024
Ostatnie lato w willi
To wystawa, jakiej jeszcze nie było – bo oprócz oglądania obiektów związanych z wypoczynkiem, można ich używać do... wypoczywania. Pograć w serso czy krykieta, poszkicować na sztaludze, zagrać na przedwojennym pianinie czy posiedzieć z książką na werandzie pełnej roślin. Otwarcie 30 VIII o godz. 19.
To było Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów. Odbyło się 29 czerwca w Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach. Niby ogólnopolskie, ale miasto nie świętowało. Pożałowano nawet najmniejszego plakaciku. Nie mówiąc o towarzyszących świętu targach kolekcjonerskich „Na skrzyżowaniu”. Pytani o nie mieszkańcy dziwili się: – Kiedyś tak, ale od dawna nic takiego się nie ma.
Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska powołała 24 VII 2024 r. Daniela Muzyczuka na stanowisko p.o. dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi. Zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, Daniel Muzyczuk będzie pełnił tę funkcję do czasu rozstrzygnięcia konkursu na dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi, ale nie dłużej niż rok. Daniel Muzyczuk zastąpił na tym stanowisku odwołanego Andrzeja Biernackiego, który na dyrektora został powołany w 2022 roku przez ministra Piotra Glińskiego. Zarzut, jaki był adresowany do byłego dyrektora, to nierealizowanie planu działania muzeum.
Liczący 80 lat unikatowy niemiecki półgąsienicowy transporter opancerzony Sd.Kfz. 251, eksponat z Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim, w grudniu 2023 roku pojechał na Kaszuby. W Muzeum Pancernym w Kłaninie koło Pucka pojazd wyremontowano i odrestaurowano. Prace sfinansowała placówka z Kłanina. Jednak jest bieda – potrzebne są pieniądze na nowe gumowe podkładki do gąsienic.
Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu zaprasza na zajęcia muzealne oraz spacery z przewodnikiem. Przez całe wakacje, od poniedziałku do soboty, w godzinach 10-16 muzeum przedstawia tajemnice wojennego dzieciństwa i historię więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich przy ulicy Przemysłowej w Łodzi.
Budynki frontowe przy placu Wolności 14, w którym mieści się Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, niebawem czeka poważny remont. W trakcie prac II fazy modernizacji placówka pozostanie otwarta – działalność merytoryczna będzie prowadzona w budynkach zlokalizowanych na dziedzińcu muzeum, a po zakończeniu projektu muzeum zyska miano „muzeum otwartego”. Tak zresztą nazywa się projekt, na który instytucja otrzymała potężne dofinansowanie
Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim wzbogaciło się o obraz „Kobieta w kapeluszu” namalowany przez Stefana Justa. To już 54. obiekt muzealny malarza w kolekcji tomaszowskiego muzeum. Artysta zmarły w 1977 roku, po zakończeniu II wojny światowej wędrował wraz etnografami po ziemi łódzkiej. Efektem spotkań z mieszkańcami wsi są portrety wiejskich kobiet i chłopów w strojach ludowych.