Projekt „ETNO re:WITALIZACJE 3.0” to interdyscyplinarne przedsięwzięcie edukacyjno-animacyjne, które angażuje uczestników do działań poznawczo-twórczych. Celem jest podniesienie świadomości na temat historycznych i społeczno-kulturowych uwarunkowań sztuki oraz kształtowanie otwartych, twórczych i świadomych własnej tożsamości mieszkańców Łowicza i Sieradza, które rozwijały się dzięki wspólnemu zaangażowaniu Polaków, Niemców, Żydów i Rosjan.
To przeprowadzony w październiku 2024 r. projekt przedstawiający mieszkańcom województwa łódzkiego ciągłość czterech kultur z uwzględnieniem religii, obrzędowości, architektury, muzyki i sztuki również sakralnej oraz sepulkralnej. Na projekt złożyły się wycieczki, spotkania z duchownymi, rozmowy i warsztaty, a także dwa koncerty.Program edukacyjno-animacyjny rozpoczął się od spotkania z duchownymi, które było punktem wyjścia i podstawą do rozmowy o czterech kulturach. Zaproszeni goście opowiadali o tradycji kulturowej i obrzędowej. To był początek rozmowy o kulturach, które pozostawiły Polakom technologie, zwyczaje kulinarne i zwroty językowe. Wirtualny spacer po cmentarzach pozwolił poznać uczestnikom dzieła kamieniarskie, by w trakcie warsztatów mogli nawiązywać do tradycyjnej sztuki i wycinanki żydowskiej przez wykonanie szablonu i odbicie go za pomocą spreju. Zwieńczeniem projektu było zapoznanie odbiorców ze sztuką dawną, ale i nowoczesną, w celu dalszego rozwijania w nich kompetencji krytycznego i refleksyjnego odczytywania dzieł kultury. Treści aplikacji na urządzenia mobilne pozwolą nie tylko słuchaczom wykładów wykorzystać nowe technologie w utrwaleniu zdobytej wiedzy.
Przedsięwzięcie dzięki walorowi edukacyjnemu ukierunkowanemu na poznanie historii i wielokulturowej tożsamości Łowicza i Sieradza jest sposobem budowania patriotyzmu lokalnego. Podstawą projektu jest przypomnienie tożsamości miejsc dobrze znanych uczestnikom. Program projektu to układ przemienny wycieczek i spotkań z zajęciami warsztatowymi i interaktywnymi zwieńczony dwoma koncertami muzyki żydowskiej oraz sakralnej i liturgicznej.
Pierwszy – koncert muzyki żydowskiej i opowieści o tradycji „Sziru szir laszalom” – „Śpiewajcie pieśni o pokoju” śpiewa Symcha Keller do akompaniamentu Pawła Stępnika odbył się 8 X o godz. 17 w Muzeum w Łowiczu.
Drugi – koncert muzyki sakralnej różnych tradycji „Oblicza sacrum”, na którym wystąpiły: Anna Krysztofiak – śpiew, wirginał, clavisimbalum, lira korbowa; Justyna Młynarczyk – viola da gamba, odbył się 12 X o godz. 15 w Muzeum w Łowiczu.
Projekt realizowany jest przez Fundację Monumentum Iudaicum Lodzense dzięki dofinansowaniu przez Narodowe Centrum Kultury z programu „EtnoPolska 2024”.
www etno-rewitalizacje.lodzjews.org
Muzeum w Łowiczu
- 08-10-2024 godz 17:00
- 12-10-2024 godz 15:00
Bilety
wstęp wolnyKategoria
MuzykaAdres
Łowicz, Stary Rynek 5/77Kontakt
tel. 468373928