Fortepiany wolności x 3 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =

Fortepiany wolności x 3

Kuba Sokołowski, fot. materiały prasowe organizatora

W najbliższy weekend odbędą się trzy koncerty w ramach cyklu "Fortepiany wolności": na placu Wolności, przy kozińskich fontannach oraz przy tężniach na Retkini. Maciej Tubis odczyta na nowo hymn Łodzi – „Prząśniczkę”, a Kuba Sokołowski sięgnie po znane tematy filmowe. Wstęp bezpłatny.
Projekt Macieja Tubisa opiera się na łączeniu brzmień fortepianu akustycznego z nakładaniem na siebie kolejnych warstw jego brzmienia oraz dodawaniem syntetycznych lub zsamplowanych brzmień tworzących spójną i nowocześnie brzmiącą całość. Maciej Tubis wykona w ten sposób m.in. „Prząśniczkę” Stanisława Moniuszki, czyli łódzki hejnał. Koncert odbędzie się 27 lipca (sobota) przy Bibliotece Wolność (plac Wolności 4) o godz. 12.

Maciej Tubis - pianista, kompozytor. Od początku postawił na autorską drogę twórczą polegającą na tworzeniu własnego języka wypowiedzi opartego na syntezie muzyki klasycznej i rozrywkowej. Recenzenci często podkreślają, że jego utwory są pomostem łączącym świat improwizacji i piosenki.. Jego główne projekty to akustyczne trio jazzowe: „Tubis Trio” oraz dość nietypowy na rynku muzycznym duet „Bolewski & Tubis” ze śpiewającym perkusistą Radkiem Bolewskim. W pierwszym z nich w tradycyjnym składzie instrumentalnym odkrywa nowe rejony muzyki improwizowanej nie stroniąc od melodyjności i rockowego pazura, a w drugim projekcie świat słowa i piosenki łączy z rozbudowaną improwizacją. W 2024 r. duet Tubis i Bolewski wydał niezwykłą, energetyczną, wypełnioną muzyką i emocjami płytę: „Tak…Tak…to My”. Album poświęcony jest twórczości Obywatela G. C. i zespołu Republika. to zapis magicznego wieczoru, który wydarzył się podczas 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit.

Przy kozińskich fontannach w sobotę 27 lipca zagra pianista Kuba Sokołowski. Występ rozpocznie się o godz. 18, a jego miejsce to urokliwy skwer przy ul. Długosza 28 w Łodzi. Program koncertu wypełnią kompozycje, pochodzące ze ścieżek dźwiękowych popularnych filmów. Wielbicieli polskiej historii i polskich melodii powinny oczarować nowe wykonania motywów przewodnich z filmów: „Dom”, „Polskie Drogi”, „Noce i dnie”, „Zmiennicy” czy „Vabank”. Artysta sięgnie również po kompozycje Seweryna Krajewskiego, Krzysztofa Komedy i Zbigniewa Preisnera.

Kuba Sokołowski to pianista, kompozytor i wykładowca Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2010 roku czynnie związany ze środowiskiem sztuki improwizowanej jak i akademicką klasyką. Stypendysta School Of Improvisational Music. Jako solista współpracował, realizując fonograficzne projekty z zespołem: Hedone, Michałem Jeziorskim (duet Apollos), Maciejem Obarą, Tomaszem Dąbrowskim, Evanem Ziporynem, Mikołajem Pałoszem.

Trzeci koncert odbędzie się w przy retkińskich tężniach (ul. Hufcowa 20). Kuba Sokołowski rozpocznie go o godz. 18. w niedzielę 28 lipca.

Program tego koncertu wypełnią kompozycje, pochodzące ze ścieżek dźwiękowych popularnych filmów. Pianista zagra utwory znakomitego brytyjskiego kompozytora - Michaela Nymana. Wiele prac Nymana zawiązanych jest z dziełami Petera Greenawaya, z którym współpracował przy jedenastu filmach (w tym do kilku krótkometrażowych) w latach 1976-1991. Były to m.in. takie klasyki jak: „Kontrakt rysownika”, czy „Kucharz, złodziej, jego żona i kochanek”. Artysta współpracował również z Neilem Jordanem („Koniec romansu”), Michaelem Winterbottomem („Wonderland”, „Tristram Shandy: Wielka ściema”, „The Trip”) oraz Andrew Niccolem („Gattaca – szok przyszłości”). Nie można oczywiście zapomnieć o jego wybitnej muzyce do filmu „Fortepian” Jane Campion z 1993 r. Ścieżka dźwiękowa do tego obrazu wydana na płycie CD sprzedała się w ponad trzech milionach egzemplarzy.

Michael Nyman był także razem z Damonem Albarnem współautorem soundtracku do filmu „Drapieżcy” z 1999 r. Muzyka kompozytora została wykorzystana w filmie dokumentalnym „Człowiek na linie”, który w 2009 r. zdobył Oscara oraz nagrodę BAFTA. W tym samym roku jego partytura do filmu „Wymazać Dawida” zdobyła nagrodę za „najlepszą oryginalną ścieżkę dźwiękową” podczas East End Film Festival w Londynie. W 2017 r. podczas Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit Michael Nyman otrzymał nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” w uznaniu za „szczególną wrażliwość muzyczną”.
  • 27-07-2024 godz 12:00
  • 27-07-2024 godz 18:00
  • 28-07-2024 godz 18:00

Kategoria

Muzyka