"Kolory Polski" - Kutno | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =

"Kolory Polski" - Kutno

fot. z archiwum FŁ

Kolejny koncert w ramach 25. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" odbędzie się 25 VIII o godz. 19 w kościele pw. św. Wawrzyńca w Kutnie (ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 4). Wystąpią: Chór Filharmonii Łódzkiej i Chór dla (Nie)Opornych. Wstęp wolny.
Wykonawcy:

Chór Filharmonii Łódzkiej
Chór dla (Nie)Opornych

Artur Koza - dyrygent
Kwartet smyczkowy Etnosmonia w składzie:
Weronika Mońka-Chwała- skrzypce I
Paulina Krakowian-Biernacka- skrzypce II
Magdalena Szczebiot-Murawska- altówka
Marzena Masłowska- wiolonczela

Katarzyna Pakowska - śpiew
Michał Rudaś - śpiew

Program:

Zuzanna Falkowska – Z tamtej strony wody
Zuzanna Falkowska - Kumpała się Kasia
Zuzanna Falkowska - Nad brzegiem morza
Zuzanna Falkowska - Namówiłełym rzeke, namówiełym wode
Zuzanna Falkowska - Ta corno chmurecka
Jacek Sykulski – Kary kunik, kary +
Jacek Sykulski - Przede dworym rośnie jarzumb
Jacek Sykulski - Tam na polu krzyż
Jacek Sykulski - A uśnijze mi, uśnij +
Marcin Wawruk – Suita włościańska:
Skowronecek śpiwa
uOd Siyradza
uOd Siyradza chmuro jidzie
uOd Siyradza jidzie burzo
Pasła Kasia, pasła
A Jasieniu mi zagra
Na Podolu w cornym polu
uOj dana

z udziałem amatorskiego zespołu Filharmonii Łódzkiej Chórem dla (nie)opornych:
“Zielona rutka, jałowiec” - oprac. Mariusz Lewy
“Kary kunik, kary” - oprac. Mariusz Lewy
“Uśnijże mi uśnij” - oprac. Mariusz Lewy



Nurt rozpisywania tradycyjnych melodii ludowych na zespoły chóralne miał w Polsce szczęście do przedstawicieli najwyższej próby. Dość wspomnieć, że w minionym stuleciu sięgali do folkloru wokalnego m.in. Karol Szymanowski i Henryk Mikołaj Górecki. Pierwszy wywodził z archaizujących melodii skomplikowane struktury harmoniczno-fakturalne, drugi dążył do maksymalnej prostoty, by uwypuklić ekspresyjną warstwę pieśni. Obaj posiłkowali się przy tym zapisami nutowymi kurpiowskich melodii, kreślonymi ręką ks. Władysława Skierkowskiego, uznawanego za najwybitniejszego badacza Puszczy Zielonej tamtego okresu.

W neogotyckim, ceglanym kościele pw. św. Wawrzyńca w Kutnie, którego fasada przykuwa uwagę dwiema strzelistymi wieżami, usłyszymy natomiast kompozycje oparte na melodiach z naszego, łódzkiego województwa. Opracowań dedykowanych muzykom Chóru Filharmonii Łódzkiej pod wodzą Artura Kozy podjęła się przed rokiem Zuzanna Falkowska, w której twórczości szczególne miejsce zajmuje muzyka chóralna oraz kompozycje kierowane do dzieci. Ponadto na prośbę zespołu odpowiedzieli Jacek Sykulski, wielokrotnie honorowany za monumentalne kompozycje wokalne, oraz Marcin Wawruk, ceniony zarówno za prowadzenie kameralnych zespołów wokalnych, jak i opracowywanie utworów na ten skład. Do kompozytorskiego grona dołączył nasz człowiek od zadań specjalnych, Mariusz Lewy, aranżując melodie na prowadzony przez niego Chór dla (Nie)Opornych, zespół melomanów, praktykujących wspólny śpiew co poniedziałek w sali koncertowej FŁ (dołączyć może każdy!).

Artystom towarzyszyć będzie uformowany przed dwoma laty kwartet Etnosomnia, który prowadzą wychowane w świecie muzyki klasycznej instrumentalistki, czerpiące inspirację również z muzyki folkowej, improwizowanej i jazzowej.

Katarzyna Pakowska to śpiewaczka, pedagożka i autorka tekstów. Jest entuzjastką śpiewu tradycyjnego. Występuje w zespołach Kosy, Charles Pakovsky, współpracowała m.in. z Wojciechem Pilichowskim. Michał Rudaś jest wokalistą o oryginalnym stylu śpiewania, wplatający do swoich utworów i wykonań elementy muzyki indyjskiej. Naukę klasycznego śpiewu indyjskiego pobierał w Indiach u mistrza indyjskiej ragi. Ma w dorobku 5 płyt, w tym 3 solowe.
  • 25-08-2024 godz 19:00

Bilety

wstęp wolny

Kategoria

Muzyka