Kolory Polski - Lutomiersk | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 5 =

Kolory Polski - Lutomiersk

Royal String Quartet, fot. Agata Grzybowska

Koncert w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy Klasztorze Księży Salezjanów w Lutomiersku poświęcony będzie muzyce Wolfganga Amadeusa Mozarta. W wykonaniu Royal String Quartet usłyszymy fragmenty kwartetów smyczkowych, a muzykę organową zaprezentuje Daniel Strządała.
Wykonawcy:
Royal String Quartet w składzie:
Izabella Szałaj-Zimak – I skrzypce, Elwira Przybyłowska – II skrzypce, Paweł Czarny – altówka, Michał Pepol – wiolonczela
Daniel Strządała – organy

W programie muzyka Wolfganga Amadeusa Mozarta:
Andante F-dur KV 616
Fantazja f-moll [Adagio i Allegro] KV 594
Fantazja wiedeńska (Improwizacja w stylu W. A. Mozarta)
Kwartet smyczkowy D-dur KV 499, cz.1
Kwartet smyczkowy C-dur KV 465, cz.2
Kwartet smyczkowy B-dur KV 458, cz.2
Kwartet smyczkowy G-dur KV 387, cz. 4
Kwartet smyczkowy D-dur KV 575, cz 1
Kwartet smyczkowy B-dur KV 458, cz 3
Kwartet smyczkowy F-dur KV 590, cz 3
Kwartet smyczkowy C-dur KV 465, cz 4

Pierwszą połowę koncertu wypełnią fragmenty kwartetów smyczkowych Mozarta. Jego twórczość w tym gatunku rozwijała się pod wpływem Josepha Haydna, pioniera kompozycji na ten skład. Kluczem do selekcji części z sześciu kwartetów Mozarta była towarzysząca tegorocznym „Kolorom Polski” radość. To autorski, przygotowany specjalnie na ten wieczór, wybór Royal String Quartet, zespołu występującego od 25 lat, docenionego przez krytyków i publiczność licznymi nagrodami, m.in. sześcioma Fryderykami. Ci lubiący wyzwania muzycy prowadzą od prawie dwóch dekad autorski festiwal Kwartesencja, gdzie chętnie zestawiają ze sobą muzykę bardzo odmiennych stylistyk.

W drugiej części wieczoru wystąpi katowicki organista Daniel Strządała, związany z tamtejszą Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego. Spuścizna Mozarta na ten instrument bywa rzadko grywana i słabo doceniana. Tymczasem wiedeński kompozytor ujmuje w niej słuchaczy charakterystycznym dla siebie lekkim stylem, wprowadzając często elementy taneczne, na przykład ländlera (protoplastę walca) w Andante F-dur KV 616. Pozostawia przy tym spore możliwości wykonawcy do jak najbarwniejszej i najefektowniejszej registracji, co słychać w wirtuozowskiej Fantazji f-moll KV 594. Strządała dał się poznać nie tylko jako solista, ale i improwizator, o czym świadczy I miejsce w Międzyuczelnianym konkursie improwizacji na instrumentach klawiszowych w Katowicach w 2017 roku. Zakończy więc występ własną „Fantazją wiedeńską”, będącą właśnie improwizacją w stylu Mozarta.

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i przylegający do niego klasztor salezjanów w Lutomiersku stanowią perłę baroku ziemi sieradzkiej. Świątynia wzniesiona w 1659 roku, pierwotnie dla Franciszkanów reformatów, w przeszłości wiele doświadczyła. Po powstaniu styczniowym zakon został skasowany, ponieważ duchowni wspierali walczących, a w czasie I wojny światowej klasztor spłonął. Jego odbudowa rozpoczęła się w 1925 roku siłami przybyłych do Lutomierska Salezjanów. Obecnie działa w nim również szkoła muzyczna.
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i klasztor salezjanów
  • 07-07-2024 godz 19:00

Kategoria

Muzyka

Adres

Lutomiersk

Kontakt

Tel. 42 236 91 10