Niemen na Soundedit | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =

Niemen na Soundedit

Krzysztof Zalewski, fot. Max Gronowski

Projekt „Niemen znany i mniej znany” oraz duet Matylda/Łukasiewicz pojawią się na scenie Klubu Wytwórnia 25 października podczas 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit - organizatorzy ujawniają pierwsze szczegóły programu festiwalu.
„Niemen znany i mniej znany” - to projekt zainicjowany przez córkę Czesława Niemena Natalię. Artystka pragnie przybliżyć szerszej publiczności twórczość swojego taty, tę mniej znaną, mniej rozpowszechnioną. Koncert poświęcony Niemenowi wypełnią utwory, które powstawały na przestrzeni lat i znalazły się na takich albumach jak: „Terra Deflorata” czy „Spodchmurykapelusza”. To również prawdopodobnie pierwsza próba przełożenia tych wybitnych kompozycji i aranżacji na język zespołu instrumentalistów, który utworzyła Natalia. Od lat 80. Czesław Niemen był bowiem samowystarczalnym multiinstrumentalistą, a do tworzenia i wykonywania swojej muzyki zatrudnił, jak sam ją nazwał - robotestrę, czyli zaawansowaną, cyfrowo-analogową „machinerię” instrumentów. Podczas koncertu pojawi się też kilka największych „hitów” Czesława Niemena: „Jednego serca”, „Dziwny jest ten świat” czy „Płonąca stodoła”. Natalia Niemen do udziału w koncercie podczas Soundedit zaprosiła Krzysztofa Zalewskiego i Wojciecha Waglewskiego.

Przed koncertem Piotr Metz poprowadzi rozmowę, dotyczącą życia i twórczości Niemena. Do Natalii, Krzysztofa i Wojciecha dołączy Małgorzata Niemen. Czesław Niemen zostanie również (pośmiertnie) uhonorowany nagrodą Festiwalu Soundedit - „Człowieka ze Złotym Uchem” w uznaniu za „pionierskie dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej. Tegorocznej edycji Festiwalu towarzyszyć będzie również wystawa zdjęć autorstwa Małgorzaty Niemen: „Czesław Niemen w obiektywie żony”, którą będzie można obejrzeć w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego (ul. Piotrkowska 102).

W 2022 Matylda Damięcka i Radek Łukasiewicz zmierzyli się z tematem przemijania, śmierci i żałoby na płycie zespołu Polskie Znaki. Matylda użyczyła swoich umiejętności wizualnych (wideoklipy) oraz wokalnych. Radek jest również znany z zespołów Pustki czy Bisz/Radex, ale także z pisania dla innych, m.in.: Brodki, Artura Rojka, Piotra Zioły. Teraz Damięcka i Łukasiewicz kontynuują współpracę, mają gotowy album i wystąpią na Soundedit. „Razem zastanawiamy się, jak żyje się kobiecie i mężczyźnie we współczesnym świecie, pełnym oczekiwań i społecznej presji. Zwykłe życie, niezwykła forma” – mówią o swojej współpracy.

Na podstawie materiałów organizatora.

Kategoria

Muzyka