Z okazji 80-lecia Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi powstała ujęta w Tekę kolekcja będąca wynikiem współpracy artystów z Polski i zagranicy. Obejmuje grafiki, rysunki i obrazy malarskie, ukazujące różnorodność dyscyplin artystycznych oraz bogactwo twórczych wizji.
Każdy z uczestników Teki stworzył pracę w formacie A3, co nadaje kolekcji spójność i harmonijny charakter. Prace reprezentują różne techniki i style, inicjując dialog między tradycją a nowoczesnością, między lokalnym a globalnym kontekstem sztuki. Każda jest unikalnym wyrazem indywidualnej wrażliwości autora, a jednocześnie częścią większej narracji o ciągłości i ewolucji sztuki.
Teka jest hołdem dla historii i osiągnięć łódzkiej uczelni oraz symbolem międzynarodowej współpracy i wymiany kulturalnej. Każda praca zgromadzona w Tece opowiada własną historię, będąc jednocześnie częścią szerszej opowieści o nieustannym rozwoju sztuki. Wspólne dzieło artystów z różnych stron świata podkreśla uniwersalny język sztuki, który przekracza granice i łączy ludzi w ich dążeniu do piękna i wyrażania emocji. Stworzony jubileusz zbiór jest świadectwem talentu i kreatywności jego twórców, a także trwałości i znaczenia sztuki w naszym życiu. Każda kreska, każda plama tuszu i farby to nie tylko wyraz estetyki, ale także głęboki dialog z przeszłością i przyszłością. Ten zbiór przypominać ma o nieśmiertelności sztuki, jej zdolności do przetrwania i inspirowania kolejnych pokoleń. W kolekcji odbijają się różnorodne wizje i emocje, tworząc mozaikę, która jest hołdem dla 80. lat twórczości, pasji i zaangażowania kolejnych pokoleń artystów związanych z uczelnią. To dzieło, które nie tylko celebruje przeszłość, ale także otwiera nowe perspektywy na przyszłość, ukazując, że sztuka jest wieczna i nieustannie ewoluuje, pozostając niezmiennie istotną częścią naszego życia.
Robert Jundo
Autorzy prac:
Stefan Altakov, Zbigniew Bajek, Andrzej Banachowicz, Paweł Edward Brzeziński, Grzegorz Chojnacki, Laura Dimitrova, Zbigniew Gorlak, Zbynek Janaček, Žywile Jastutite, Robert Jundo, Andrzej Markiewicz, Narcyz Piórecki, Adam Romaniuk, Michał Rybiński, Dorota Sak, Marek Sak, Marek Sibinský, Agata Stępień, Zbigniew Szot, Anna Szumigaj-Badziak, Piotr Szwiec, Joanna Trzcińska, Przemysław Wachowski, Zdzisław Wiatr
Teka powstała w 30 egzemplarzach po 30 prac. Każdy z 24 autorów dostał po jednej kompletnej Tece, a sześć pozostałych przekazanych zostanie do bibliotek, uczelni i innych ważnych ośrodków związanych ze sztuką, takich jak Muzeum Sztuki w Łodzi. Inicjatorami powstania Teki byli profesor Marek Sak i dr hab. Robert Jundo, wykładowcy łódzkiej uczelni, a współwydawcą i głównym sponsorem Fundacja Madame Chromatique. Prezes Fundacji, Paweł Brzeziński, jest w posiadaniu 10. numeru Teki, którą zaprezentuje w Galerii Madame Chromatique w kwietniu 2025 roku (otwarcie wystawy przy ul. Targowej 81 - 25 IV).
- od 25-04-2025
Kategoria
Sztuka