Z okazji jubileuszu 5-lecia istnienia w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi Instytutu Fotografii i Multimediów – w Galerii ASP przy ul. Piotrkowskiej 68 odbędzie się wystawa „Fim Now”. Na ekspozycji, która zostanie otwarta 3 X o godz. 18, znajdą się najlepsze prace studentów z ostatnich pięciu lat.
„Instytut Fotografii i Multimediów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, kontynuując tradycję Katedry Fotografii i Multimediów, od lat wpisuje się w wieloletnią tradycję edukacji artystycznej, obejmując swoim zakresem fotografię, multimedia oraz postfotograficzne hybrydy, które współtworzą współczesną ikonografię. Nasza społeczność opiera się na dynamicznej współpracy studentów i pedagogów, gdzie kluczową rolę odgrywa wzajemna wymiana doświadczeń i wspólne rozważania nad procesem nauczania. Świadomi, jak wiele możemy się nauczyć od naszych studentów, celowo odrzucamy tradycyjny, hierarchiczny model relacji mistrz – uczeń, kładąc nacisk na współodpowiedzialność za proces kształcenia i rozwój sztuki.Dydaktyka w Instytucie skupia się na eksplorowaniu twórczych możliwości różnorodnych form rejestracji obrazu oraz ich funkcjonowania w kontekście współczesnej sztuki. Dążymy do ciągłego rozwoju, poszukując nowych, alternatywnych metod edukacyjnych, aby sprostać wyzwaniom współczesności i odpowiedzieć na potrzeby młodych artystów. Otwartość strukturalna oraz przenikanie się mediów są fundamentem naszych działań, a elastyczność w definiowaniu ich granic stanowi charakterystyczną cechę wszystkich pracowni Instytutu.
Nasze działania dydaktyczne są silnie osadzone w refleksji teoretycznej oraz praktyce artystycznej, co pozwala nam na formułowanie nowych paradygmatów edukacyjnych w obszarze fotografii i multimediów. Bacznie obserwujemy przemiany technologiczne i ich wpływ na sztukę, co wymusza na nas nieustanne dostosowywanie metod nauczania do nowych wyzwań. Jako artyści i pedagodzy, jesteśmy zobowiązani do wyznaczania nowych kierunków rozwoju fotografii, pamiętając jednocześnie o jej historycznych korzeniach. Medium fotograficzne pozostaje dla nas kluczowym narzędziem krytycznej refleksji artystycznej i dydaktycznej.
Nie zapominając o historycznych procesach, które nadal określają współczesne paradygmaty, medium fotograficzne jest dla nas bardziej istotne niż kiedykolwiek, jako narzędzie krytycznych, artystycznych i dydaktycznych dociekań, a praca w Instytucie FiM jest łączem dla ciągłego przepływu materii. Jesteśmy otwarci na pytania i wątpliwości – w końcu gdzie indziej, jeśli nie na uczelni artystycznej, powinno się nieustannie podważać dogmaty?
prof. Marek Domański, dr Dagmara Bugaj
Kuratorzy wystawy: prof. Marek Domański, dr Dagmara Bugaj
Autorka identyfikacji wizualnej wystawy: Zuzanna Małaszuk
Uczestnicy wystawy:
Jan Kazimierz Barnaś
Julia Czech
Borys Górski
Weronika Mendrek
Gabriela Pawik
Mateusz Pecyna
Magdalena Skotnicka
Jakub Stępień
Zuzanna Ziarnik
Mateusz Zubel
Godziny otwarcia:
wtorek–piątek, godz. 11-18
sobota, godz. 11-15