Folkowy przystanek | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =

Folkowy przystanek

Uroczyste otwarcie śródpolnej galerii w Księżych Młynach w gminie Pęczniew. Przystanek autobusowy zostanie ozdobiony pracą malarską Sylwestra Stabryły, inspirowaną tryptykiem „Muzyka” Jacka Malczewskiego. Tuż po otwarciu zabrzmi żywa muzyka tradycyjna regionu, a goście ruszą do tańca.
Jest to inicjatywa Fundacji Tu Brzoza polegająca na tworzeniu tzw. śródpolnych galerii - odnowione wiaty wiejskich przystanków autobusowych pokrywane są malowidłami przez artystów. Akcja wiejsko-artystyczna zapoczątkowana została w 2015 roku w Nowym Pudłowie. Polega na tworzeniu galerii jednego obrazu
(www.folkoweprzystanki.pl). Dziś obejmuje sieć 13 galerii, położonych na obszarze powiatu poddębickiego, w Łódzkiem. Pomysłodawcą, kuratorem i koordynatorem akcji śródpolne galerie – folkowe przystanki jest Barbara Gortat z Fundacji Tu Brzoza. W Księżych Młynach powstanie pierwszy zaplanowany na ten rok przystanek folkowy, który będzie 14. obiektem od początku projektu. Farbą i pędzlem tworzy go sanocki artysta Sylwester Stabryła. Powstające dzieło czerpie z tradycji malarstwa Młodej Polski - tryptyku „Muzyka” Jacka Malczewskiego.

Po wernisażu w śródpolnej galerii w sąsiedzkim ośrodku Vantur o godz. 21 do tańca zagrają m.in. kapela Józefa Tomczyka, Lunaria i kapela Julii Grzelaczyk. Potańcówka rozegra się w ramach trwającego festiwalu Po rzece – Tabor sieradzki, organizowanego przez Łódzki Dom Kultury i fundację Muzyka Zakorzeniona.

KSIĘŻE MŁYNY / Śródpolna galeria – przystanek; Księże Młyny 24, 99-235 Pęczniew
Kameralna wieś urokliwie położona między meandrami rzeki Warty, a gęstą ścianą lasów sosnowych. Lokalny kurort w latach świetności stanowił popularną bazę wypadową dla mieszkańców okolicznych miast. Wieś inkrustowana domkami letniskowymi i charakterystycznym ośrodkiem wypoczynkowym Vantur.

SYLWESTER STABRYŁA / TWÓRCA ŚRÓDPOLNEJ GALERII
Absolwent Katedry Sztuki Politechniki Radomskiej w 2002. Dyplom z malarstwa - prof. Andrzej Gieraga, aneks z grafiki - prof. Krzysztof Wyzner. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem i nie tylko. Autor prac formujących się w obszerniejsze cykle: „Duzi Chłopcy”, „Historie Kuchenne”, „Stopklatki”. Posługując się realistycznym językiem wypowiedzi, tworzy malarstwo na wskroś osobiste i intymne, korzystające z ikonografii i motywów wykształconych we wcześniejszych okresach sztuki. Bohaterem jego obrazów jest przede wszystkim człowiek - materialny i rzeczywisty, pełen trapiących go emocji. W aspekcie portretu psychologicznego w jego malarstwie wielkie tematy kryją się w prostych motywach zaczerpniętych z codziennego życia. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, zdobywca nagród i wyróżnień między innymi Grand Prix „Materia Medicinalis, Materia Artificialis”, Międzynarodowe Triennale Malarstwa Srebrny Czworokąt, Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego.
  • 31-08-2024 godz 18:00

Bilety

Wstęp wolny.

Kategoria

Sztuka