Fotofestiwal idzie w miasto | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego

Fotofestiwal idzie w miasto

Weronika Gęsicka "Encyklopedia", dzięki uprzejmości artystki i Galerii Jednostka

Kilkadziesiąt wystaw, wydarzeń, koncertów, pokazów filmowych i spotkań branżowych – wszystko po to, by dać uczestnikom szersze spojrzenie na krajobraz polskiej i światowej fotografii współczesnej. I by wraz z Programem Miasto wyruszyć w podróż po Łodzi.
Fotofestiwal – 23. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi odbędzie się w dniach 13–23 VI. Tradycyjnie już Program Główny, czyli światowa fotografia, pokazany będzie w centrum festiwalowym Art_Inkubator. Tam zaplanowano m.in. Program Uwalnianie czy pierwszą w Polsce wystawę o fotografii dla dzieci. W tym roku organizatorzy zwracają też szczególną uwagę na Program Miasto. W nim aż cztery długo wyczekiwane premiery wybitnych polskich twórców i twórczyń oraz wystawy reprezentujące litewskie i rumuńskie sztuki wizualne. Jak zawsze ta część programu staje się przewodnikiem po wyjątkowych galeryjnych przestrzeniach Łodzi.

Weronika Gęsicka, „Encyklopedia”, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Re:Medium
Premiera najnowszych prac jednej z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych polskich artystek pracujących z fotografią. To projekt, na który składa się kilkaset fałszywych haseł odnalezionych w encyklopediach, słownikach i leksykonach, zilustrowanych przez Weronikę Gęsicką za pomocą zmanipulowanych fotografii z banków zdjęć oraz obrazów wykreowanych z pomocą AI.

Przemek Dzienis, „Dobry żal”, Kamienica Hilarego Majewskiego
Pierwsza po dłuższej przerwie wystawa nowych, osobistych prac jednego z najciekawszych współczesnych polskich fotografów i reżyserów teledysków z kilkoma Fryderykami na koncie. „Dobry żal” to surrealistyczne doświadczenie przypominające wizytę w gabinecie osobliwości, gdzie fotografia pozostaje jedynie wspomnieniem.

Dovilė Dagienė, „Botanizerka”, Kamienica Hilarego Majewskiego
Pierwsza w Polsce indywidualna wystawa wybitnej litewskiej artystki Dovilė Dagienė, poświęcona m.in. historii ocalałego z Zagłady, związanego z Wilnem i Łodzią prof. Jakuba Mowszowicza, który w 1946 roku zainicjował powstanie łódzkiego Ogrodu Botanicznego.

Iosif Király, „Coraz trudniej uwolnić się od ciężaru wspomnień”, Muzeum Miasta Łodzi
Również pierwsza w Polsce indywidualna wystawa jednego z najbardziej znanych rumuńskich artystów wizualnych, organizowana w ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia-Polska 2024–2025. Zebrane prace poruszają niektóre z ulubionych tematów artysty: synchroniczność, symetrię, uczucie déjà vu i fałszywe rozpoznanie.

Magda Hueckel, „Nagie”, Galeria Fotografii im. Eugeniusza Hanemana
Kolejna premiera – prezentacja nowych prac wszechstronnej artystki i współreżyserki nominowanego do Oscara filmu krótkometrażowego. Autorka pocięła londyński podręcznik do tworzenia aktów i z jego fragmentów stworzyła obrazy według własnego kanonu piękna, opartego na mitach i rdzennych wierzeniach. Swoista oda, pożegnanie patriarchalnego męskiego spojrzenia w sztukach wizualnych.

Grzegorz Wełnicki, „No’am”, Galeria Szklarnia Szkoły Filmowej w Łodzi
Pierwsza przekrojowa wystawa wszystkich projektów Wełnickiego tworzonych przez ostatnie trzynaście lat wokół pytania o to, jaką naukę niesie ze sobą śmierć. Serie z Indii, Polski, Ukrainy i Rosji.

Łukasz Rusznica, „Gdy spojrzysz mi w oczy dwa razy, rozchylę usta lub zacisnę pięści”, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Bałucka
Wyjątkowa wystawa z zasobów Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, w której znajduje się ponad 40 milionów fotografii. Na co patrzy system? Jak to patrzenie odsłania sam system?

Jerzy Grzegorski, „Nietrwałe przyjemności”, Galeria Wschodnia
Najnowsza wystawa Jerzego Grzegorskiego – jednej z ważniejszych postaci polskiej i łódzkiej sceny artystycznej, współtwórcy Galerii Wschodniej – przygotowana specjalnie na tę edycję Fotofestiwalu ze zdjęć z pchlich targów, antykwariatów i różnorakich zbiorów prywatnych.

Różycki / Omulecki / Talaga, „Działania fotozoficzne”, pałac Biedermanna Uniwersytetu Łódzkiego
Bartek Talaga i Igor Omulecki nawiązują dialogi twórcze z postacią i dorobkiem Andrzeja Różyckiego. Ich wystawy inicjują publiczną aktywność Archiwum Fotozoficznego, powstałego przy Uniwersytecie Łódzkim, zainicjowanego wystawą Różyckiego na Fotofestiwalu w 2021 roku.

3. Przegląd Uczelni Artystycznych „północ-południe”, Akademickie Centrum Designu i Galeria Kobro ASP w Łodzi
Dwie wystawy konkursowe, do udziału w których zaproszonych zostało dziewięć polskich uczelni artystycznych. Przegląd najciekawszych zjawisk i poszukiwań twórczych osób studenckich.

Katarzyna Serkowska, „Elusive”, Galeria W Y
Wystawa absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, laureatki ubiegłorocznego konkursu organizowanego w ramach 2. Przeglądu Uczelni Artystycznych skupi się na trudnych do uchwycenia momentach pomiędzy jawą a snem.

Bartosz Kałużny Nachtigal, „DYWERS”, pałac Biedermanna Uniwersytetu Łódzkiego
Wystawa poświęcona odzyskiwaniu reprezentacji osób z każdego miejsca w szerokim spektrum neuroatypowości, tożsamości płciowej, seksualności czy przynależności etnicznej. Portrety współtworzone z bohaterami wystawy.

Szczegółowe informacje na temat programu jednej z ważniejszych polskich imprez fotograficznych znaleźć można na www.fotofestiwal.com.


Fotofestiwal na parkiecie

Jak co roku, wydarzenie ma też bogatą oprawę muzyczną. Do żywiołowej zabawy na parkiecie zachęcać będą między innymi: Bryte, Laboratorio Tropical, Mentalcut, Krzysztof „Freeze” Ostrowski czy Disko Zakvas.

Pierwsze muzyczne akcenty pojawią się już w wieczór otwarcia Fotofestiwalu, w czwartek 13 VI. Najpierw, o g. 21.00 na plenerowej scenie centrum festiwalowego w Art_Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego 3 wystąpi Bryte – raper i wokalista pochodzący z Akry w Ghanie, mieszkający w Londynie. Jego styl to połączenie afro-elektroniki, rapu i eksperymentalnych dźwięków klubowych z Wielkiej Brytanii, Ghany i nie tylko. Współpracował z producentami takimi jak Gafacci, Scratcha DVA czy Mina, z którą odbywa międzynarodowe trasy koncertowe. Występował na festiwalach na całym świecie, w tym Glastonbury, Nyege Nyege i Primavera oraz koncertach w Jazz Cafe czy Village Underground w Londynie.

Godzinę później scenę przejmie Laboratorio Tropical. Ta DJ-ska grupa propagatorów muzyki i kultury klubowej krajów Południa zrzesza twórców odnajdujących się w cumbii, reggaetonie, baile funku, kuduro, afro housie i post-clubie.

W piątek 14 VI Fotofestiwal zaprasza na Stary Rynek na Polówkę – Noc Fotografii. Pokazom slajdów towarzyszyć będzie muzyka elektroniczna. O g. 21.00 wystąpi tam Krzysztof „FREEZE” Ostrowski. Bydgoski muzyk, instrumentalista i producent, najczęściej kojarzony jest z szeroko rozumianą sceną elektroniczną. Na jego działalność wpływa mnogość doświadczeń związanych dźwiękiem: wykształcenie muzyczne, lata produkcji muzyki elektronicznej czy praca w orkiestrze dętej.
Organizatorzy zachęcają, by chwilę później przenieść się do mieszczącego się po sąsiedzku kultowego pubu Casablanca, gdzie o g. 23.00 za deckami stanie Lesu – dj, beatmaker, kolekcjoner winyli, w swoich setach niekonwencjonalnie mieszający wiele stylów muzycznych, z zamiłowaniem sięgający po polskie produkcje.

Na sobotę 15 VI na g. 21.00 zaplanowano 23. urodziny Fotofestiwalu w Muzeum Książki Artystycznej, podczas których zagrają: Ikarvs Live, Mentalcut i Basy Tropikalne.

Duet Ikarvs proponuje podróż przez różne gatunki elektroniki – euforyczny trance staje się pulsującym disco, za chwilę przechodzi w psychodeliczny ambient, by z zaskoczenia uderzyć zdekonstruowanym, basowym bitem. Jest tu miejsce na przebojowe refreny w stylu Caroline Polachek, jak i chóralne, spowite mgłą folku wokalizy czy transowe, pocięte pętle wokalne.

Z kolei Basy Tropikalne to inicjatywa promująca współczesną muzykę elektroniczną z krajów Ameryki Łacińskiej, Afryki oraz ich diaspor. Początkowo funkcjonowała jako audycja radiowa (obecnie emitowana w warszawskim Radiu Kampus), później przekształciła się również w internetową wytwórnię muzyczną, serię imprez oraz agencję bookingową. Wydarzenia spod znaku Basów Tropikalnych odbywały się już w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku czy Poznaniu, a założyciel całego przedsięwzięcia – Mikołaj Kierski – miał okazję grać między innymi w Berlinie i Brukseli.

Trzeci z urodzinowych gości muzycznych – Mentalcut – jest DJ-em, producentem i autorem tekstów, współtwórcą projektu Lua Preta, a przede wszystkim miłośnikiem nowych brzmień z Afryki i Ameryki Południowej. Jego remiksy zdobyły popularność na międzynarodowych parkietach i wielokrotnie pojawiały się na antenach BBC, Rinse i NTS Radio.

Także drugi weekend Fotofestiwalu dostarczy taneczno-muzycznych wrażeń. W sobotę 22 VI na Afterparty do Willi przy Żeromskiego 117 zaprasza Disko Zakvas, czyli wyjątkowy kolektyw DJ-ski złożony z kuratorek i kuratorów, producentek i producentów wydarzeń kulturalnych, zafascynowanych muzyką world, lat 80. i zachowawczym techno. Początek o g. 22.00.

Po dziesięciu długich i intensywnych dniach festiwalowych organizatorzy proponują chwile niedzielnego relaksu. Wypełnią je kontemplacyjne tony projektu Cisza autorstwa bydgoskiego duetu Kasia Golla (wiolonczela) i Sławek Pieniak (syntezator modularny). Artyści skupiają się na tworzeniu delikatnych pejzaży, tekstur dźwiękowych, wprowadzających słuchacza w transcendentalny stan spokoju i wyciszenia, z dala od zgiełku codziennego świata, o czym przekonać się będzie można w Art_Inkubatorze od g. 18.00.



Fotofestiwal – 23. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi
13–23 czerwca 2024

www.fotofestiwal.com
Organizator: Fundacja Edukacji Wizualnej
Współorganizatorzy: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fabryka Sztuki w Łodzi
Główni partnerzy: Futures Photography ze środków Unii Europejskiej Programu Kreatywna Europa, Pro Helvetia, Uniwersytet Łódzki, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Instytut Rumuński
Sponsor festiwalu: VisionExpress
Centrum festiwalowe: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.