Galeria Kalejdoskopu – Aleksandra Kmita | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego

Galeria Kalejdoskopu – Aleksandra Kmita

Martwa natura - tryptyk, akryl na płótnie, pasta strukturalna, 2023

23-letnia Aleksandra Kmita jest jedną z trojga laureatów Nagrody „Kalejdoskopu” w tegorocznym Konkursie im. Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Doceniliśmy jej dojrzały, nieco niepokojący malarski tryptyk z martwą naturą.
Interpretacja otoczenia

Aleksandra Kmita jest jedną z trojga laureatów Nagrody „Kalejdoskopu” w tegorocznym Konkursie im. Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Doceniliśmy jej dojrzały, nieco niepokojący malarski tryptyk z martwą naturą.

Ma 23 lata i zaczyna drugi rok studiów magisterskich na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, specjalność projekty wizualne. Na studia licencjackie przyjechała w 2019 roku z nieodległych Prusinowic. Łódzką uczelnię wybrała ze względu na jej bogatą historię i zróżnicowany program nauczania.

W rodzinie Aleksandry nie było zawodowych artystów, ale mama malowała amatorsko i dzięki temu córka zainteresowała się sztuką. – Moim ulubionym środkiem wyrazu jest malarstwo, ze względu na to, że wywołuje u mnie refleksje, nie tylko podczas malowania, ale i w przerwach między sesjami – mówi.

Poza malarstwem młoda artystka zajmuje się rysunkiem, kostiumem i scenografią multimedialną. Wszystkie te dziedziny się zazębiają. Jej rysunki są głównie monochromatyczne, lubi eksperymentować z papierem jako podłożem. Projektując kostiumy, farbuje tkaniny, a następnie na nich maluje i rysuje. W scenografii multimedialnej również wykorzystuje doświadczenie malarskie i rysunkowe.

– Dzięki materiałom takim jak farby akrylowe, własnoręcznie przygotowane pasty strukturalne, tusz, grafit oraz węgiel mogę najlepiej oddać to, co chcę przekazać przez swoją twórczość, czyli artystyczną interpretację mojego otoczenia i zjawisk, których jestem świadkiem – mówi. – Inspiruje mnie sztuka i kultura Dalekiego Wschodu oraz natura.

Pionowe obrazy zaprezentowane na konkursie to trzy martwe natury o tożsamej gamie kolorystycznej i skali. Autorka tłumaczy: – Martwe natury sfotografowałam, a uzyskane fotografie poddałam obróbce cyfrowej. W efekcie powstał jeden obraz cyfrowy, z którego wybrałam trzy fragmenty tworzące tryptyk i namalowałam je, wykorzystując farbę akrylową i pastę strukturalną. Moim zamysłem była próba przedstawienia wielopłaszczyznowości klasycznej martwej natury.

Po zakończeniu studiów artystka chciałaby nadal tworzyć, a jednocześnie promować, jak mówi, „refleksyjne i wzbogacające działanie sztuki”, prowadząc artystyczne warsztaty.

Strona artystki to www.akmita.com.

ATN

Galeria artystki znalazła się w numerze 10/23 "Kalejdoskopu" - jej praca zdobi także okładkę tego numeru.

Kategoria

Sztuka