Kamienna/Włókiennicza w centrum działań | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =

Kamienna/Włókiennicza w centrum działań

Edward Czechowski, archiwum domowe

"Ucząc się od Łodzi: Kamienna/Włókiennicza" to przekrojowa wystawa, Archiwum Historii Mówionej, program audytoryjny i edukacyjny, a także szereg działań miejskich. W centrum uwagi znajduje się niezbyt długa, bo licząca niespełna 300 metrów ulica, która od ponad 150 lat określa tożsamości Łodzi. Wernisaż wystawy - 18 VII o godz. 18.
Wystawa, oparta na kwerendzie dokumentów z XIX wieku, międzywojnia, okresu PRL i pierwszych dekad III RP, nie będzie opowieścią ściśle historyczną, a raczej wrażeniową. Odkryje kolejne warstwy historii miejsca, przyjrzy się tej pełnej kontrastów i nieciągłości przestrzeni, przedstawi zapomniane wspólnoty, jak i współczesnych mieszkańców kwartału.

Opowieść ma charakter nie tylko historyczny, lecz również architektoniczny. Pozwali przyjrzeć się okresom prosperity, upadku, a także następującego współcześnie, procesu rewitalizacji. W Kamienicy Hilarego Majewskiego przybliżymy historie mieszkańców, przedsiębiorstw i działań artystycznych związanych z „Włókienką”, ukazując tym samym dynamikę życia fragmentu miasta. Dokumenty, archiwalia, fotografie i filmy oraz – co wydaje nam się szczególnie istotne – relacje świadków historii stworzą wystawę, która pozwala poznać tożsamość miejsca i jego znaczenia dla społeczności lokalnej oraz szerzej: dla całego miasta.

W projekcie biorą również udział współcześni artyści i artystki, tworząc rzeczywistość wyobrażoną: własne wizje ulicy w fotografii, filmie, a także zrealizowane przy pomocy sztucznej inteligencji (AI).

Wśród zaproszonych do udziału są Nicolas Grospierre, duet Robosexi, Aleksandra Wysokińska, Artur Rusek, Daniel Kiermut, Serhiy Sokurenko, Ada Słowikowska, Joanna Dyba, Karol Janiak, Fundacja Działania.

"Ucząc się od Łodzi: Kamienna/Włókiennicza" otwiera cykl letnich projektów miejskich Kamienicy Hilarego Majewskiego, które poświęcone będą kolejnym miejscom ważnym dla tożsamości zmieniającej się Łodzi.

Czas trwania wystawy: 18 VII – 15 IX IX.

Artystki i artyści: Marek Domański, Nicolas Grospierre, Jacek Grudzień, duet Robosexi, Aleksandra Wysokińska, Artur Rusek, Daniel Kiermut, Serhiy Sokurenko, Ada Słowikowska, Joanna Dyba, Karol Janiak, Fundacja Działania

Kuratorzy: Karolina Karolak, Adam Mazur
Kwerenda: Kornelia Budka, Karolina Karolak
Współpraca merytoryczna: Archiwum Państwowe w Łodzi, Express Ilustrowany, Biuro Architekta Miasta, zabytek.pl, Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK, Archiwum TVP Łódź
Produkcja: Karolina Karolak, Magda Milewska
Wsparcie produkcji: Adam Mąka, Kajetan Komorowski
Realizacja Archiwum Historii Mówionej: Daniel Kiermut, Karolina Karolak
Identyfikacja wizualna: Jakub Stępień
Redakcja i korekta tekstów: Maja Wójcik
Komunikacja: Maja Wójcik, Kinga Stec
Program publiczny i edukacja: Maria Wasińska, Ada Słowikowska


Inne wydarzenia:

20 VII, godz. 12
Włókienka na warsztat!
Warsztat towarzyszący wystawie będzie polegał na twórczej pracy z materiałami archiwalnymi dotyczącymi ul. Włókienniczej, niegdyś zwanej Kamienną. Uczestnicy będą mieli okazję zagłębić się w historię i dziedzictwo tej ulicy poprzez analizę zdjęć, dokumentów i map, które ukazują rozwój i przemiany tego obszaru na przestrzeni lat.
W trakcie spotkania uczestnicy stworzą analogowy kolaż, który w kreatywny sposób przedstawi historię ulicy Włókienniczej. Uczestnicy będą korzystać z materiałów przygotowanych przez edukatorki KHM – wydruki starych fotografii i dokumentów oraz nowoczesne elementy wizualne.
Warsztat zakończy się prezentacją stworzonych kolaży, a każda grupa będzie miała okazję opowiedzieć o swoim projekcie, analizując wybrane materiały i proces twórczy. Ta aktywność nie tylko pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć historię ulicy Włókienniczej, ale także zachęci ich do refleksji nad znaczeniem dziedzictwa kulturowego i jego wpływem na współczesne miasto. Prezentacje będą również okazją do dyskusji i wymiany pomysłów na temat potencjalnych inicjatyw rewitalizacyjnych.

21 VII, godz. 14
Oprowadzanie kuratorskie

21 VII, godz. 15
Spotkanie ARCHIWUM HISTORII MÓWIONEJ

Idea utworzenia Archiwum Historii Mówionej ul. Włókienniczej pojawiła się w październiku 2023 roku, kiedy zorganizowaliśmy miesiąc dni otwartych w Kamienicy Hilarego Majewskiego. Jako instytucja kultury byliśmy w procesie przeprowadzki na ulicę Włókienniczą, ale zanim to nastąpiło, drzwi do kamienicy zostały otwarte dla mieszkańców Łodzi. Była to szansa na zwiedzenie budynku i podziwianie go niecały rok po zakończonej rewitalizacji. Spotkaliśmy grono osób zainteresowanych historią i efektami rewitalizacji, a wśród nich pojawili się także dawni mieszkańcy ul. Włókienniczej. Z wieloma osobami udało nam się nawiązać kontakt. Chęć utrwalenia tych historii stała się ogromną motywacją do stworzenia archiwum. Opowieści zostały nagrane przez Daniela Kiermuta między marcem a czerwcem 2024 roku. Większość z nich nagrana została w kamienicy, pozostałe w domach rozmówców. Projekt AHM trwa dalej, dlatego zachęcamy do odwiedzin, rozmów i zachowania historii dla kolejnych pokoleń.
Kamienica Hilarego Majewskiego
  • 18-07-2024 godz 18:00 - 15-09-2024
  • 21-07-2024 godz 14:00
  • 21-07-2024 godz 15:00

Kategoria

Sztuka

Adres

Instytucja Kultury InLodz21, Łódź, ul. Włókiennicza 11

Kontakt

czynna:
wtorek-środa 11-17, czwartek 9-17, piątek-sobota 12-19, niedziela 12-18
tel. do InLodz21: 534 180 876
wstęp wolny

wejście od tyłu kamienicy: na domofonie przy bramie wcisnąć 3 i piktogram dzwonka, tak samo przy drugim domofonie