Kontynuacja kontinuum | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =

Kontynuacja kontinuum

fot. ATN

RECENZJA. Dosłownie i metaforycznie czerpiący z natury osikowy relief Włodzimierza Ciesielskiego z układem żyłek liścia, a tuż obok intelektualny, abstrakcyjny obraz Andrzeja Gieragi z delikatnie zarysowanymi figurami geometrycznymi. Dwa skrajnie różne podejścia do sztuki, a jednak dziwnie współgrające. Trwa druga edycja wystawy emerytowanych nauczycieli akademickich ASP w Łodzi „Kontinuum”. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Pierwsza edycja kuratorowanego przez dr Lidię Choczaj projektu przed rokiem dowiodła, że artysta w chwili odejścia z uczelni, w której był pedagogiem, nie staje się emerytem, lecz nadal tworzy. Bywa nawet, że mając więcej czasu, działa intensywniej niż wcześniej. Ideą wystawy jest pokazanie właśnie takiego artystycznego życia poza akademią – choć niektóre prezentowane prace pochodzą jednak sprzed wielu lat, gdy ich autorzy pracowali jeszcze w ASP. To rodzaj hołdu oddanego dawnym profesorom i tak należy oglądać wystawy z tego cyklu – bez doszukiwania się przewodniej myśli kuratorskiej. Ich cechą jest różnorodność sposobów myślenia o sztuce, dziedzin, materiałów, technik i stylów. Większość dzieł pokazywanych na tegorocznej wystawie wykonano w ciągu ostatnich lat, a kilka z nich powstało wręcz w tym roku. Parę jest z lat 80., 90. i dwutysięcznych.

Rok temu zaprezentowano prace 28 twórców, tym razem – 24. Mimo że na emeryturę przeszło znacznie więcej artystów, to wiele nazwisk – tych najważniejszych – się powtarza: Jerzy Treliński, Andrzej Chętko, Barbara Hanuszkiewicz (strój jej autorstwa ustawiono wręcz w tym samym miejscu, co ostatnio), Andrzej Marian Bartczak, Ryszard Hunger czy wspomniani Andrzej Gieraga i Włodzimierz Ciesielski. Z czego to wynika? Może ci twórcy są najaktywniejsi (choć Treliński, Hanuszkiewicz i Bartczak pokazują akurat swoje dawne dzieła), może najchętniej współpracują z kuratorką, a może to ich twórczość jest najbardziej godna zaprezentowania… Ten ostatni powód zgadzałby się z moim odbiorem wystawy, prace tych autorów wydają mi się bowiem najbardziej interesujące. Treliński – ubrany w wojskowy płaszcz i czapkę z orzełkiem, pozuje do zdjęć z jednym przedmiotem, w zależności od sposobu jego użycia obrazującym ideę (proteza nogi), pracę (nosidło do wiader) i sztukę (skrzypce). Andrzej Chętko odwołuje się do ludzkiej potrzeby dzielenia rzeczywistości na łatwe do ogarnięcia cząstki, pokazując szklankę wypełnioną szkłem. Barbara Hanuszkiewicz wspaniale interpretuje tradycyjne ubiory plemienia Mien z północnej Tajlandii. Andrzej Marian Bartczak na czarno-białych wydrukach prezentuje nieco chaotyczny świat własnej wyobraźni. Ryszard Hunger kontynuuje abstrakcyjny motyw wstęg układających się na kształt stopni schodów.

Problem w tym, że gdy sytuacja powtórzy się w kolejnych edycjach, widzowie mogą odnieść wrażenie, że oglądają wciąż to samo…


Aleksandra Talaga-Nowacka



„Kontinuum. Wystawa emerytowanych nauczycieli akademickich ASP w Łodzi” – druga edycja wystawy w Galerii ASP, czynna do 31 sierpnia 2024. Kuratorka – Lidia Choczaj.

Uczestnicy wystawy: Irmina Aksamitowska-Szadkowska, Andrzej Marian Bartczak, Leokadia Bartoszko, Andrzej Chętko, Włodzimierz Ciesielski, Mikołaj Dawidziuk, Andrzej Gieraga, Barbara Hanuszkiewicz, Henryk Hoffman, Ryszard Hunger, Witold Kaliński, Elżbieta Kędzia, Bogusław Kudelski, Zygmunt Laskowski, Bogumił Łukaszewski, Małgorzata Łukawska, Mariusz Łukawski, Andrzej Nawrot, Andrzej Stall, Jerzy L. Stanecki, Włodzimierz Stelmaszczyk, Andrzej Szadkowski, Jerzy Treliński, Małgorzata Wyszogrodzka-Trzcinka.
Galeria ASP

Bilety

wstęp wolny

Kategoria

Sztuka

Adres

ul. Piotrkowska 68

Kontakt

czynna: wtorek-piątek 11-18, sobota 11-15
wstęp wolny